Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Bayramda Tatlılara Dikkat! bayramda tatli

Bayramda Tatlılara Dikkat!

Bayram Öncesi Uyarı!..

Ramazan bayramı türlü türlü tatlılar kendini gösterir. Şerbetlisinden unlusuna, kızartmasından sütlüsüne derken gelenek bozulmasın diye tadımlık bile alınsa durum tehlikeli hale gelebilir.

Bursa Göz Merkezi Göz Hastalıkları uzmanı Op.Dr. Atilla HACIBEKİROĞLU bayramda tatlı tüketimi ile ilgili ciddi uyarılarda ve hatırlatmalarda bulundu.

Yüksek tansiyon ve şeker hastalarında ki genellikle bu iki hastalık hep iç içedir, gerekli kontrollar yapılmadığın da körlük riski ortaya çıkabilir. Aşırı şeker yüklemesi özellikle şeker hastalarında göz içine ve hatta beyinde de kanamalara sebep olabilir.

Göz de kanama, görme merkezinde ödem, göz damarlarının tıkanmasının yarattığı sonuçlar, riskler görmenin kaybı ya da görmenin siluet düzeyine kadar inmesi demektir ve sonuç olarak hasta körlükle baş başa kalabilir” dedi

Göz Hastalıkları uzmanı Op.Dr. Atilla HACIBEKİROĞLU; aşırı şeker tüketilmesi göz diplerinde tahribat yapmaya başlamışsa tehlike arz eder.  Şekerin yüksek oluşu kadar düşük oluşu da tehlikelidir. Dokular tam beslenemiyor ve bizim ödem dediğimiz dokular arası sıvı görme merkezini etkiliyor ki bunun geri dönüşü yok ve hastaları adım adım körlüğe götürüyor.

Ayrıca gözünü yoğun olarak iş gereği kullananlar özellikle klimalı ortamlarda alışıyorlarsa mutlaka göz sağlığına dikkat etmelidirler. Doktor Hacıbekiroğlu;  “ramazanda oruçla birlikte ilaç alma zamanları da aksatanların da ilaç zamanlarına dikkat etmesi çok önemlidir. İlaç periyodunun aksaması hipertansiyon hastalarında ve şeker hastalarında göz içi kanama riskini artırmaktadır. Uzun süre susuz kalma kanın yoğunluğunu arttırdığı için özellikle kolesterolü yüksek olan hastalarda göz damarlarının tıkanmasına sebep olabilir. Artık sıcak yaz aylarında olduğumuzdan gözlerimizi mutlaka sıcaktan korumalıyız ve çok daha dikkat etmek gerekir” dedi.

Göz muayenesinin öneminin altını çizen Op.Dr. Atilla HACIBEKİROĞLU;  her diyabet hastası ilk teşhis konulduğunda mutlaka göz muayenesi olmalıdır. Ayrıca ilk muayenede sonra göz de bir problem olmasa bile YILDA BİR KEZ, gözde hastalık varsa hastalığınızın ağırlığına göre doktorunuzun önerdiği sıklıkla muayene olmalıdır. Bu sıklık her ayda olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: