Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

bebeklerde göz hastalıklarına dikkat! Bebeklerde Göz Hastalıklarına Dikkat! goz tansiyonu bebek

Bebeklerde Göz Hastalıklarına Dikkat!

Çocukluk döneminde doğuştan yada sonradan oluşan göz hastalıklarında erken farkedilmesi hayati önem taşımakta. Uzman doktorlarımız geç kalındığında kalıcı görme kaybına yada düzeltilmeyecek derecede ilerlemesine karşı aileleri uyarıyor.

Ailelerin özellikle yeni doğan bebeklerinde şüphelendiği durumlarda hemen, eğer yoksa 2 – 4 yaş arasında mutlaka rutin göz muayenesi yaptırmaları gerektiğini ifade ediyorlar.

Önem derecesine iki farklı gruba ayrılan göz sorunlarında birincil nadir görülen ve bebeğin gözlerinde hayatı önem taşıyan göz sorunları yer almaktaır.İkincilsi ise çok sık rastlanan ve görmeyi etkileyen göz hastalıklarıdır.

Bebeklerde göz hastalıkları; göz tembelliği, görme kusurları, gözyaşı kanalı tıkanıklığı, göz kayması, daha nadir olarak katarakt, göz tansiyonu, tümörler ve gözün gelişimine bağlı yapısal anormallikler olarak sıralanmakta.

Bebeklerde Göz Kapağı Düşüklüğü: Doğuştan bir veya iki göz kapağınında göz bebeğini kapatacak derecede düşük olması vakit kaybetmeden tedavi altına alınması gereken durumlardan birisidir. Düşüklük görmeyi etkiliyorsa operasyon ilk 6-9 ay içinde yapılır. Etkilemiyorsa 3-4 yaş civarında yapılmalıdır. Şaşılık ve göz kapağı ameliyatlarının okul öncesi dönemde yapılması çocukların sosyal ilişkilerinde etkili olur.

Çocuklarda görme kusurları gözle görülebilecek bulguları yoktur ve tespit edilemez.Ancak ellerindeki oyuncakları görmek için çok yakınında tutuyor, ışıktan rahatsız oluyor yada gözlerini haddinden fazla kırpıyor ve ovuyorsa süphelenilebilir. Erken yaşta farkedilmediğinde görme gelişimini tamamlayamaz ve göz tembelliği ortaya çıkar.

bebeklerde göz hastalıklarına dikkat! Bebeklerde Göz Hastalıklarına Dikkat! bebeklerimizin goz sorunu

Göz Tembelliği Erken Teşhis ve Tedavisi Mümkünmü? Evet erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Göz tembelliği şaşılık ile birlekte değil ise fark edilmeyebilir.Ancak görme gelişimini tamamlamış ve geç kalınmış ise bu mümkün değildir.Bu neden ile rutin kontroller çok önemli.

Bebeklerde Göz Sulanması: Doğuştan itibaren bebeklerde en sık rastlanılan bir hastalıktır.Göz yaşı kanallarının tıkanması neticesinde oluşan sulanmalar ve çapaklanmalar genellikle geçicidir ve kendiliğinden düzelir.İlk yaştan itibaren kendiliğinden açılmayan kanallar için müdehale gerekir ve geç kalınmaması gerekir.

Bebeklerde Katarakt ve Tümör: Bebeklerde yada çocuklarda göz bebeklerinde farkedilen beyazlık doğuştan katarakt, göz içi tümör yada nadir görülen göz içi hastalıkları olabilir.Bu tarz nadir görülen hastalıkların nedeni annenin hamilelik döneminde geçirdiği mikrobik hastalıklar (özellikle kızamıkçık, toxoplazma, suçiçeği), erken doğum, travma, bazı ilaçlar bebeklik döneminde katarakta neden olabilir.

Kısacası bebeklerinizin göz hastalıkları sinsi ve gözle görülmeyen hastalıklar olabilir.İlk doğumda ve rutiun kontrollerinde uzman göz doktorları tarafından kontolleri ve tedavileri ileride görme problemleri oluşmasında ve önüne geçilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: