Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

göz yorgunluğu nedir Bilgisayar başında vakit geçirenler dikkat! g  z yorgunlu  u

Bilgisayar başında vakit geçirenler dikkat!

Ekrana bakma sendromu olarak adlandırılan göz rahatsızlığı, uzun süre ekran başında çalışanların göz sağlığını tehdit edmekte.Günde 6 saatten fazla bilgisayar karşısında çalışanların  %75 ‘inde görülen gözlerde yorgunluk, yanma, batma ve bulanık görme gibi göz sağlığı sorunları ortaya çıkmakta…

Ekran başında göz kırpma sayısı yarı yarıya düşmekte ve bu göz kuruluğuna neden olmaktadır.Ekranda yazıları gözlerimiz düz karşıya bakarak okuruz bu da göz kapağımızın aralığının en açık olduğu konumu meydana getirir.Bu durumda da göz kuruluğu meydana gelir.

Bilgisayar karşısında 20 dakikadan fazla çalıştıktan sonra gözlerimizi kaparak ya da ekran dışında uzağa bakarak 30 saniye dinlendirme göz kuruluğunu, yanma ve batmayı önlemekdetir.

Ekran ışığı ve çözünürlüğüde göz sağlığında önemli rol oynamaktadır. Aydınlatmanın fazla olduğu durumlarda göz yaşının daha hızlı tükenmesine neden olacağından gözünüzü kapattığınızda yanma ve batmalar meydana gelir.

Ekran çözünürlüğü net olan bilgisayarlarda yazıları daha net okuyacağınızdan gözleriniz yorulmaz.Ekran gözünürlüğü düşük cihazlarda göz çok daha fazla yorulmakta bu da baş ağrısına neden olmaktadır.

Ekrana fazla bakan çocuklarda göz kasları daha çok yorulmasına, gözlerinin kurumasına ve duruş bozukluklarından dolayı olumsuz beden gelişimine olumsuz etkiler meydana getirir.

Göz yorgunluğuna neler iyi gelir

Gözlerde Yorgunluk ve batma göz yorgunluğu nedir Bilgisayar başında vakit geçirenler dikkat! goz 480x178

Ekran Başında Vakit Geçirenler Gözlerini Nasıl Korumalı?

  • Bilgisayar ekran yüksekliği kişinin boyuna göre ayarlanmalı.
  • Ekran karşısında kalma süresi 3-4 saat ile sınırlandırılmalı.
  • İş nedeni ile sürekli ekran başında kalanlar her 20 dakikada bir ekran başından kalkmalı ve hareket etmeli. (Bu beden sağlığınız içinde olumlu etkiler yaratır)
  • Teşhis edilmemiş göz kırılma kusurları için mutlaka göz muayenesi yaptırılmalı.
  • Ekran başında bilinçli olarak göz kırpmak göz yaşı kaybını önler.
  • Fazla yansıma olabileceği için bilgisayar ekranları pencelere dönük konumda kullanılmamalı.
  • Çalışma ortamınızdaki klimalar havadaki nemi azaltacağı için odanızda havayı nemlendirecek cihazlar konumlandırılmalı.

Tüm bunlara rağmen gözlerinizde bulanık görme, kaşıntı, yanma ve batma geçmiyor ise göz doktoruna başvurarak uygun tedavi yöntemi belirlenmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: