Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Çocuk Göz Hastalıkları Şaşılık

Göz tembelliğinin etkin tedavisi ancak 10 yaşına kadar mümkün olmaktadır. Doğumdan sonra periyodik aralıklarla her çocuğa göz sorunları açısından kontrol yapılması gerekir.Görme muayenelerin de hastanın tam uyumunu gerekli olduğundan anne ve babalar çocuklarının hangi yaşta göz muayenesine girebileceği ve bu muayenenin nerede yapılabileceği konusunda çoğu zaman endişe duyarlar.

Ülkemizde özellikle çocuklara yönelik yetişen göz doktorları yoktur. Yetiştirilen her göz doktoru hem çocukları hem de erişkinleri muayene ve tedavi edebilecek şekilde eğitim görürler.
Çocuğun muayeneye uygun olmadığı durumlarda uyutucu, sakinleştirici ilaçlar kullanılabilir, bu yöntemlerde de verimli sonuç alınamaz ise genel anestezi uygulanarak muayenesi gerçekleştirilir. Çocukların hiçbir görme sorunu olmasa bile 3-4 yaşlarına kadar en az bir kez göz muayenesi yapılması gerekir. Muayeneler de aileler en çok çocuklarının görüp görmediğini merak ederler. Üç yaşın altındaki çocuklarda görme muayenesi uyum gerektirmeyen yöntemlerle tespit edilir veya  tüm muayene bulguları birleştirildiğinde çocuğun ne kadar gördüğü  kabaca belirlenebilir.

Çocukların büyüklere göre farklılık gösteren bir muayenesi de gözlük muayenesidir. Skiaskopi denilen özel bir alet yardımıyla özellikle bebek ve küçük çocuklar ile uyumsuz büyük çocuklarda ilaç damlatılarak bilgisayarlı ölçüm aleti ile gözlük numaraları belirlenebilir. İlaçlı muayene aynı anda gözün arka kısımlarının değerlendirilmesine de yardımcı olur.
Göz bebeği, gözün renkli bölümünün ortasındaki siyah yuvarlaktır. Gözbebeğinin normalden farklı olarak beyaz, gri veya sarı gibi siyah dışındaki bir renge dönüşmesi ciddi hastalıkların habercisidir.

Çocuklara ne kadar sıklıkla göz muayenesi yapılmalıdır?

Çocukluk döneminde yapılacak rutin muayeneler, gizli kaymaların, kırma kusurlarının, ailelerin fark edemediği küçük açılı kaymaların tanısı ve erken tedavisi açısından çok önemlidir. Dolayısıyla hiçbir problem olmasa dahi, çocuklara 2 aylıktan başlayarak 6. ayda, 1-3–5–7–12 yaşlarında göz muayenesi önerilmektedir.

Tanı ve tetkik yöntemleri nelerdir?

Göz hekiminin yapacağı özel muayene yöntemleri, tetkik aletleri ve testlerle şaşılık tanısı konulur. Bunlar gözün damlalı muayenesi, göz kaslarının normal hareketlerinin muayenesi, örtme kapama testi, prizma muayenesi, derinlik hissi ve Sinoptofor muayenesi gibi testlerdir.

Şaşılık tedavisi:

Şaşılık birçok nedenden kaynaklandığı için tedavi de kişiden kişiye farklılıklar gösterir. Şaşılık her yaşta tedavi edilebilir bir göz problemidir.

  • 1.Gözlükle Tedavi: Bazı tip şaşılıklar kırma kusuruna bağlı olarak oluşur. Hasta gözlük kullanmaya başlayınca şaşılık düzelir. Bu tip şaşılıklarda gözlük yeterli olmaktadır.Şaşılık beraberinde göz tembelliğinin olması durumunda kapama tedavisi de yapılır.
  • 2.Ortoptik Tedavi: Ortoptik tedaviler göz kaslarının fizik tedavisidir. Bazı kasları ve her iki gözle görme yeteneğini kuvvetlendirmek amaçlı uygulanır. Her iki gözle görme yeteneğini kuvvetlendirmek derinlik hissini sabitler veya kazandırır. Gözümüzün bu fonksiyonu gözlerin paralel durmasını sağladığı gibi, günlük hayatımızda da oldukça önemlidir. Araba kullanırken, basketbol, tenis gibi mesafe ve zaman ayarlaması gereken sporlarla uğraşırken daha rahat ve başarılı olmamızı sağlar.
  • 3.Cerrahi müdahale: Doğuştan olan kaymalar genellikle gözlük gerektirmeyen, erken dönemde (6 ay – 1 yaş ) ameliyat edilmesi gerekli kaymalardır. Göz Kaymaların büyük çoğunluğu ise 2–3 yaş civarında ortaya çıkar ve genellikle gözlükle tam olarak düzelebilir. Gözlük takıldığı halde düzelmeyen kaymalara ise cerrahi tedavi gerekir. Şaşılık ameliyatları çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Anestezi uygulaması çocuk anestezisinde uzmanlaşmış hekimler tarafından yapılmaktadır. Şaşılıkta erken tanı ve tedavi ile göz tembelliği önlenebilir, 3 boyutlu görme sağlanabilir. Bu nedenle şaşılık şüphesi olan her çocuğun belirli bir yaşa gelmesi beklenmeden şaşılık uzmanı göz hekimine götürülmesi gerekir.

Doğuştan veya çocukluk çağında sonradan yaralanmalar, metabolik bozukluklar ve enfeksiyonlar gibi sebeplerden de meydana gelebilir ve beyaz gözbebeğinin en sık nedenlerindendir. Erken dönemde teşhis edilip tedavi edilmezse kalıcı görme kaybı veya şaşılık, kontrolsüz göz hareketlerine neden olur.

Pek çok iyi huylu tümör olduğu gibi retinoblastom adı verilen kötü huylu tümör de göz bebeğini beyazlaştırır. Hassas bir durumdur tedavisi göz ve görmenin korunmasından öte hayati önem arzeder.

Bakılan yere her iki gözün birlikte bakması gerekir. Gözlerden biri istenen hedefe bakarken diğeri başka yönlere bakıyorsa bu vakaya şaşılık denir. Şaşılık her yaşta görüleceği gibi çocukluk döneminde daha çok görülür. Şaşılık değişik tipler de görülür.

Her yüz çocuğun üçünde göz tembelliği görülmektedir.  Tıbbı yöntemler haricinde tespit edilmesi zordur ve tespit edildiği zaman da genellikle tedavi aşamasını geçmiş olmaktadır. Göz tembelliği okula yeni başlayacak çocuklara için son derece önemlidir. Göz tembelliği, genellikle tek gözde diğerine göre yüzde 20 ve daha fazla oranda görme kaybının oluşmasıdır.
Gözlerimizi düzenli olarak muayene ettirmek sağlıklı bir gelecek için çok önemlidir. Gözleriniz de  bir problem olmasa bile ilerideki risklerin tespiti için uzmanlar yılda bir göz muayenesi önermektedir. Çocuklarda ise 6 ayda bir, bazı özel durumlarda hekiminizin önerisi ile daha sık olabilir.  Unutulmamalıdır ki, şeker hastalığı, beyin tümörleri, AIDS gibi birçok hastalığın tanısı göz muayenesi sırasında konulabilmektedir.

%d blogcu bunu beğendi: