Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

FAKO YÖNTEMİ – KATARAKT

FAKO YÖNTEMİ – KATARAKT CERRAHİSİ

Bu teknik, halkımızca ”dikişsiz katarakt ameliyatı” olarak da adlandırılmaktadır. Bu teknikte dikişe gerek duyulmamaktadır. Eski teknikte ise ameliyat yeri dikiş ile kapatıldığından dikişli katarakt operasyonu olarak bilinmekteydi.

FAKO ameliyatı;  laserle katarakt ameliyatı olarak adlandırılmaktadır.  Bu operasyonda kullanılan enerji,  laser enerjisi olmayıp ultrason (ses titreşimleri) enerjisidir. Fako tekniğinde katarakt oluşmuş göz merceği ultrason enerjisiyle küçük parçalara ayrılarak emilmekte katarakt tümüyle temizlenmektedir. Fakat kataraktın kapsülü yerinde bırakılır. Yerinde bırakılan kapsülün içine de, özel olarak tasarlanmış göz içi merceği yerleştirilir.

Göz içi mercekleri sert ve katlanabilir olmak üzere iki çeşitte tasarlanmaktadır. Katlanabilir göz içi mercekleri daha küçük bir kesi den göz içine yerleştirildiği için daha çabuk iyileşme sağlar. Göz içi mercekleri oluşumunda polimetilmetakrilat, akrilik, silikon gibi değişik materyaller kullanılmaktadır. Bu materyallerin avantaj ve dezavantajları da mevcuttur. Operasyonu gerçekleştiren cerrah, bunları ameliyat yapılacak gözün özelliklerine göre hangi tür merceği kullanacağını operasyon öncesinde  planlar veya ameliyat esnasındaki duruma göre plan değişik yapabilir.

Katarakt ameliyatı genel anestezi ile çocuklarda, erişkinlerde ise lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Lokal anestezi enjeksiyonla veya enjeksiyonsuz (iğnesiz) olarak damla ile yapılmaktadır.

%d blogcu bunu beğendi: