Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Ptosiz (Göz Kapağı Düşüklüğü)

PTOSİZ (GÖZ KAPAĞI DÜŞÜKLÜĞÜ)

Doğuştan olabileceği gibi ileri yaşta ya da felçlere bağlı olarak da oluşabilen PTOSİZ’in cerrahisi temel olarak sebeplerine göre ayrılmaktadır.

Doğuştan PTOSİZ’i olanlara göz kapağını kaldıran kas zayıf olduğu için cerrahide kaşı kaldıran kasa bağlanıp güçlendirilir.

İleri yaşlardaki PTOSİZ tedavisinde ise göz kapağı kaldıran kaş yerinden ayrıldığı için tekrar aynı yere yerleştirilir.

Ektropion / Entropion (Göz kapağının içe/dışa dönmesi)

Doğuştan, yaşa bağlı, felçlere veya kazalar sonucu göz kapağının pozisyon bouzklarında cerrahi olarak dokular eski yerlerine getirilmeye, kapak gerginliğinin sağlanmasına ve seviyesinin korunmasına çalışılır. Çoğu lokal anestezi ile yapılan tedavide doğuştan olan hastaların tedavisi daha korunmasına çalışılır.

Çoğu lokal anestezi ile yapılan tedavide doğuştan olan hastaların tedavisi daha zordur.Kliniğimizde konusunda uzman hekimlerimizce bu operasyonlar başarıyla yapılabilmektedir

Protez Cerrahisi

Doğuştan veya daha sonra oluşan herhangi bir sebeble göz kaybı yaşanan durumlarda deforme düzünü diğer göze benzer bir hal almasını sağlayan bir cerrahi yöntemdir.
Öncelikle göz içerisindeki çürümüş dokular çıkartılır, sonra boşluğu dlduran bir sfc (küre) konulup üzerinde diğer göze benzeyen bir parça yerleştirilir.Hastanın bunu her gün beya hafta bir çıkartarak temizlemesine gerek yoktur.

DSR (Kanal Tıkanıklığı Tedavisi)

Göz yaşı, göz yaşı kanalı tıkalı olduğunda dışarıya akar ve göz sulanır.Çok geçmeden enefeksiyon kapar ve apse oluşur.Uzun sürdüğünde ise alınan antibiyotikler bile etkisiz hale gelebilir. Tedavide cerrahi olarak tıkanıklığın açılması gerekir.Doğuştan tıkanıklık olanlarda laser DSR ile cilt kesimi yapılmadan kısa sürede tıkanıklık açılmaktadır.
İleri yaşlardaki kanal tıkanıklarında ise başarı oranı %95 olduğu için cilt girişli ameliyat tercih edilmekte ve yine iz kalmamaktadır.

Blefaroplasti

Yaşa bağlı göz kapaklarının cildin veya beraberinde yağ dokunusun gevşemesiyle kapakların sürekli şiş ve düşük kalmasına “blefaroşalazis” denmektedir.
Bunun tedavisine de “blefaroplasti” ameliyatı denilmektedir.Sarkık göz kapakları, göz altı torbaları, sürekli uyku hali ve yorgunluk hissi bu tedavi yönteminde ortadan kaldırılmaktadır.

Kapak Tümörleri

Kapak tümörleri küçük ve hayati tehlike içermeyen (kist, arpacık, yağ bezesi) olabileceği gibi tehlikeli kanser türleride olabilmektedir.Tehlikesiz ancak kapak şeklini bozan kist ve benzeri oluşumlar lokal anestezi ile 15-30 dakika süren işlemlerde iz bırakmadan alınabilmektedir.
Ancak daha büyük tümörler ayrıca anlatılması gereken birden fazla çeşit cerrahi yöntemlerdir.Kliniğimizde konusunda uzman hekimlerimizce bu operasyonlar başarıyla yapılabilmektedir.

%d blogcu bunu beğendi: