Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Göz Tansiyonu (Glakom)

GÖZÜMÜZDEKİ SİNSİ TEHLİKE GLOKOM

Normal bir gözde göz sıvısı devamlı olarak üretilir ve dengeli bir şekilde emilerek boşaltılır. Böylece göz içi basıncı normal düzeylerde kalır. Genelde 20–21 mm Hg’in altındaki göz tansiyonu normaldir. Ancak daha alt seviyelerdeki tansiyonda bile glokom hastalığı görülebilir.

Üretilen göz sıvısının boşaltılması engellenirse göz içi basıncı artar ve Açık Açılı Göz Tansiyonu hastalığı (Glokom) oluşur ki bu en sık karşılaşılan glokom şeklidir. Burada, göz sıvısının kan damarlarına ulaşmasını sağlayan kanalcıklarda normalde olmaması gereken bir tıkanıklık durumu söz konusudur ve biriken göz sıvısı göz içi basıncını arttırır. Göz içi basıncının yüksek olması göz sinirine zarar verir ve tedavi edilmediği takdirde körlüğe kadar giden görme kaybına neden olur.
Tanı konulmasında Göz tansiyonu seviyesi ölçümü ve görme siniri incelenmesi ve bilgisayarlı görme alanı testi hastalık teşhis ve tedavisinde büyük önem taşır.

Bilgisayarlı pnomatik tonometre cihazı hava üfleme yöntemi ile 2 saniye içersin de tam otomatik olarak göz tansiyonunuz ölçülür.

Glokom takibindeki hastanın 3 ayda bir göz tansiyonu ölçümü ve 6 ayda bir görme alanı ölçümü yaptılması gereklidir. Glokom tanısı konduktan sonra hastaya öncelikle damla ile tedaviye başlanır.

Damla tedavisinde istenilen sonuç alınmaz ise lazer ve diğer cerrahi yöntemler uygulanır. Humphrey Görme Alanı Cihazı ile görme sinirinin hangi bölgesinin ne kadar hasar gördüğü tespit edilir.

%d blogcu bunu beğendi: