Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Çocuklarda göz tembelliği ve tedavi yolları Çocuklarda göz tembelliği ve tedavi yolları cocuklarda goztembelligi

Çocuklarda göz tembelliği ve tedavi yolları

Tedavisi en fazla 10 – 12 yaşına kadar mümkün olup, bu yaştan sonra giderilme şansı olmayan hastalık için ailelerin durumun varlığının erken teşhisi konusunda son derece hassas olması gerekmekte.

Toplumda “Göz Tembelliği” olarak bilinen “Ambliopi” en az gözlerden birinin çocukluk döneminde diğer göre oranla görme düzeyini kazanmaması halidir.

Gözlerden birinin normal görme keskinliğine ulaşırken, diğer gözün görmesi düşük kalır ve buna Göz Tembelliği yani Ambliopi Hastalığı denilmektedir.Bazı durumlarda her iki gözdede görme keskinliği az gelişmiş olabilmektedir.Sanılanın aksine göz tembelliği çocuklarda sık rastlanan bir hastalıktır.

Görme Sisteminin Gelişimi

Yeni doğan bebeklerde görmenin gelişimi ilk aylarda başlar.Bebeklik ve çocukluk döneminde görme sistemi hızla olgunlaşır ve görme fonksiyonları gelişir.Bu dönemlerde görme sistemini engelleyecek durumlar meydana geldiğinde görme keskinliği yeterince gelişmez ve göz tembelleşir.

Görme sisteminin tam anlamı ile gelişmesi 10 yaşından sonra tamamlanır ve bu dönemden sonra gerileme ihtimali yoktur.İleri yaşlarda ihmal edildiğinde hayatı boyunca görme kusuruyla yaşamak zorunda kalacağını unutmamak gerekir.

Çocuklarda göz tembelliği ve tedavi yolları Çocuklarda göz tembelliği ve tedavi yolları goz tembel

Çocuklarda görme fonksiyonu ne zaman ölçülür?

Çocuklarda görme seviyesinin en geç 4 yaşına kadar aile hekimi veya göz hekimi tarafından yapılmalıdır.Aile hekimi görmenin düşük olduğuna veya gözde herhangi bir sorun olduğuna dair en ufak bir şüpede dahi mutlaka uzman bir göz doktoruna başvurulması gerekmektedir.

Bebeklerde görme keskinliği seviyesinin ölçümü çocuklara göre çok farklı yapılamktadır.Çocuklarda sözlü yada hareketsel ifadelere dayalı iken bebeklerde kendilerini ifade edemeyecekleri için rutin görme testleriyle saptanması mümkün değildir.

Bunun için özel donanımlı uzman göz merkezlerinde teknolojinin yarımıyla iler düzey teknikler uygulanarak göz ölçümleri gerçekleştirilir.

Sağlıklı bebeklerde göz muayenesi 2 yaşını geçmeden yaptırılmalıdır.Premature bebeklerde ise doğumdan 3 ay sonra mutlaka uzman göz doktoruna göz muayeneleri yaptırılması gerekmektedir.Bunun dışında 4 yaşında ve okul öncesi göz muayenelerini yaptırmak gerekmektedir.

Çocuklarda göz tembelliği ve tedavi yolları Çocuklarda göz tembelliği ve tedavi yolları cocuk goz lazy

Ambliopi ( Göz tembelliği ) nedeni nedir?

Gözün görme merkez noktasına ışık ve şekil algılamasını engelleyen her durum Ambliopi’ye yol açabilir.Göz tembelliğine yol açan bazı durumlar ailevidir.Yeni genetik olarak ailede doğuştan göz hastalığı olan varsa diğer bireylerdede göz tembelliği görülebilir.

Göz tembelliğinin 3 ana nedeni bulunmaktadır.

  1. Şaşılık, Göz kayması ( Strabismus ): Göz kayması göz tembelliğinde en sık rastlanan nedenidir.Kayan gözde beyin çift görmeyi engellemek için normal gören gözün bilgilerini değerlendirir ve kullanır.Kayan göz kullanımı azaldığında tembelleşir ve göz tembelliğine yol açar.
  2. Göz Bulanıklığı : Kırılma kusuru bulunan gözlerde yani diğer göze oranla daha fazla hipermetrop, miyopi veya astigmatik durumda göz daha bulanık göreceğinden beyin net olan gözü daha çok kullanır.Diğer göz bu durumda tembelleşmeye ve dolayısıyla göz tembelliğine neden olur.
  3. Katarakt: Göz içi merceğin saydamlığını yitirmesi sonuçu görmede oluşan kusurlar göz tembelliğine neden olabilmekte.

Göz tembelliğinde görme kaybı önlenebilir mi?

Bebeklik ve çocukluk döneminde erken teşhis ve tedavisi başlanan hastalarda tedavi başarı oranı oldukça yüksektir.10 – 12 yaşını geçmiş ve geç kalınmış hastalarda ise tedavi başarı oranı yok denecek kadar azdır.

Çocukluk dönemlerinde gözü aktif kullanması çok önemli

Çocukluk döneminde gelişen görme keskinliği ve fonkisyonlarının arttırılması için günlük aktivitelerinde ailelere büyük görev düşmekte.

Yaşa göre boyama yapması, resim çizmesi, kitap okuması gözü aktif kullanmaya yardımcı olacaktır.Göz tembelliği  ailenin ilgisi ve sabrıyla, başarılı bir şekilde çözülebilir. Yaşamları boyunca  göz tembelliği nedeniyle çocuklarının yaşayacağı sıkıntıları düşünerek sabırlı  davranmalılar. Yapılacak göz muayenelerinde bir çok problemin önceden önüne  geçilebileceğini bilmeleri gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: