Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Çocuklarımızı Koruyalım!.. cocuk

Çocuklarımızı Koruyalım!..

Yazın çocukların güneş ışınlarına ve alerjik etkenlere maruz kalması göz sağlığını olumsuz etkiliyor. Op.Dr. Şeniz Hacıbekiroğlu alınması gereken önlemleri anlattı.
Yaz aylarında güneş ışınlarının yeryüzüne dik ulaşması ile birlikte yazın havada artan polen tozlarının tetiklediği,

Çocuklarımızı Koruyalım!.. goz doktor seniz hacibekiroglu 168x3007-14 yaş grubu çocuklar tehlike altında!

Alerjik yapıları olan çocukların yaz aylarında tehlike altında olduğunu belirten Hacıbekiroğlu sözlerine şöyle devam etti; “Özellikle Vernal Keratokonjonktivit olarak bilinen, sıklıkla 7-14 yaş grubu erkek çocuklarda görülen alerjinin ağır türünde, güneş ışınlarından korunma daha çok önem taşır.”

Göz alerjisine karşı el ve yüz bebek şampuanları

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeniz Hacıbekiroğlu, yaz aylarında çiçek tozları ve polenlere karşı çocukların nasıl korunması gerektiğini ise şöyle özetledi; “Çiçek tozları ve polenler allerjik reaksiyonları tetikler. Alınacak tedbirler şunlardır:  Dışarıdan eve gelindiğinde, el ve yüz bebek şampuanları ile iyice yıkanmalıdır. Üzerindeki kıyafetler çıkartıp, yıkanmaları sağlanmalıdır. Temiz ev kıyafetleri giyilmelidir.

Yazın çocuklarda göz kurulukları nadir de olsa görülebilir. Hastalığın nedenleri arasında vitamin A eksikliği, otoimmun hastalıklar ve gözyaşı  bezinin doğumsal yokluğu sayılabilir. Oysaki çocukların hissettiği göz kuruluğu bulgularının en sık sebebi, alerjik gözlerdeki gözyaşı kalitesinin bozulmasına bağlı olarak su gibi akıp gitmesi ya da buharlaşmasına bağlı yok olması sonucu olur. Bu sorunun temelindeki alerjiyi tedavi etmek çocukları rahatlatır.”

Yaz tatiline çıkmadan önce Op. Dr. Şeniz Hacıbekiroğlu, gözlerinde sulanma, kızarıklık olan ve de kaşıntıya bağlı olarak sürekli ovuşturan çocukların, yaz öncesi göz muayenelerini yapmaları gerektiğini belirtirken, yaz ayları için göz sağlığı açısından tavsiyelerini anlattı.

Yaz aylarında çocukların göz sağlığını korumaları için 5 tavsiye

1- Alerjik yapıya sahip olan çocukların güneş gözlüğü ve siperli şapka kullanmaları gerekir

2- Aşırı terleme ve yağ salgısının arttığı yaz aylarında arpacık sık görüldüğü için kirpik temizliğini düzenli her sabah yapmak gerekir. Yüz bol su ile yıkanıp, kirpikler bebek şampuanı ile ovalanmalıdır.

3- Denizde veya havuzda gözler suyun altında açılmamalıdır. Eğer su altını görmek istiyorsa, deniz gözlüğü takmalıdır.

4- Akıllı telefon veya tablet gibi elektronik cihazlarda uzun zaman geçirmemelidirler.

5- Göz tembelliği nedeniyle göz kapaması yapan ve gözlük kullanan çocukların yaz tatili boyunca tedavilerini aksatmamaları gerekir.

Gözlerinizde hiçbir sorun olmasa bile sağlıklı gözler için en az yılda bir kez mutlaka göz muayenelerinizi yaptırınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: