Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

göz kapağı düşüklüğüne dikkat Göz kapağı düşüklüğüne dikkat goz kapak estetik

Göz kapağı düşüklüğüne dikkat

Göz kapağı düşüklüğü ileri yaşlarada yaşa bağlı olarak, doğuştan yada felç durumlarında karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda bir çok gizli hastalığında habercisi olabiliyor.
Op.Dr. Önder TAŞYENEN göz kapağı düşüklüğünün nedenleri ve tedavisi için şuları söyledi..

Göz kapağının normalden daha düşük seviyelerde olmasına halk arasında “Göz kapağı düşüklüğü” tıbbi terimiyle “Ptosiz” olarak tanımlanır. Ptosiz en çok ortaya çıkan durumlardan bahsetmek gerekirse yaşa bağlı olarak göz kapağını tutan kasların ve sinirlerin gevşemesi ile oluşur.Cerrahi operasyon ile gevşeyen kas dokusu kaldırılarak göz kapağı normal seviyelere çekilir.

Diyabet ve tansiyonu olan hastalarda göz kapağı belirtileri görülebilir.Göz kapağını kaldırmak ile görevli sinir ve kasların diyabet ve hipertansiyona bağlı olarak hasar alması neticesinde göz kapağı düşüklüğüne neden olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Sebeblerini Sıralarsak;

 • Yalancı Ptosiz yada diğer adıyla göz kuruluğuna bağlı gelişen Ptosiz; Işıktan rahatsız olma, yanma, batma gibi şikayetler arttıkça göz kapağıda bu oranda düşer.Hasta gözlerini tamamen açamaz hale gelebilir.
  Tedavisi: Medikaldir.Göz damlası tedavisi uygulanarak hasta 1 – 2 hafta içerisinde tamamen eski haline döner.
 • Miyoenik olarak tanımladığımız genetik yani doğumsal hastalıklarda vücudun diğer kasları ile birlikte göz kapağı kaslarıda zayıflar.Görme oranı belirgin bir şekilde düşer ve yüzde anormal bir durum gözlemlenir.
  Tedavisi: Medikaldir.İler durumlarda cerrahi operasyon uygulanabilir.Minimal düzeltmeler ile göz kapağı eski haline getirilir.Tedavi sonrası hastanın durumu belirli aralıklar ile takip edilir.
 • Felç durumlarında yüzün bir bölümüne veya göz kapağı sinirlerinde oluşan bozukluklardır.Hastada göz kapağını hiç kıpırdatamaz hale gelebilir.
  Tedavisi: Cerrahi bir operasyondur ve diğerlerine oranla daha zordur
 • Yaşa bağlı kapak düşüklüğü; bu gibi durumlarda kapağı kaldıran kas kapak yüzeyinden ayrılır.Kas işlevini yerine getirse bile göz kapağı işlevselliğini yitirir.
  Tedavisi: Ptosiz alanında uzman göz doktoru tarafından cerrahi operasyon ile göz kapağı tekrar göz kapağı kasları ile birleştirilir ve estetik görünüm verilir.

Bu sebeblerin dışında göz kapağında tümor, ödem yada enfeksiyon oluşmuş ise göz kapağı düşüklüğü meydana gelir.Ortaya çıkan sebebler kaldırıldığında göz kapağı eski haline geri dönecektir.Sonuç olarak göz kapağı düşüklüğü ( Ptosiz ) göz kuruluğu ve aleri gibi sık hastalıklarla birlikte, yavaş yavaş ilerlediği için tespit edilmesi güçtür ve ciddi nörolojik hastalıkları taklit edebilir.

Op.Dr. Önder TAŞYENEN özellik ile göz kapağı düşüklüğü tedavi edilmez ise görme organımız gözün büyük tehlikede olduğunun farkına varılması gerektiğini söylüyor.Gözü dış etmenlerden koruyan ve sürekli nemli tutulmasını sağlayan göz kapağı işlevselliğini yitirdiğinde göz korumasız hale gelecektir.Bunun sonuçunda göz ciddi tehlikeye girmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü şikayeti olan hastalarımızda tedavi sonrası estetik görünüm ile 5-7 yıl daha genç bir görünüm elde edilmektedir.

Göz dahil hiç bir hastalığın ertelenmemesi gerektiğini ve erken tedavinin başarı oranını katladığını son sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: