Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

göz kapağındaki benler masum olmayabilir! Göz kapağındaki benler masum olmayabilir! goz kapagi beni

Göz kapağındaki benler masum olmayabilir!

Göz kapaığımızın üzerinde doğuştan yada sonradan oluşan benlere dikkat! Büyüme, renk değiştirme vb. gelişimler ve farklılıklar oluşuyorsa dikkat edilmesi gerekiyor.

Deri, kas, mukoza ve salgı bezi gibi firbirinden farklı dokuların oluşumundan meydana geken göz kapağı gözün bütünlüğünü sağlayan ve görme işlevini yerine getirmede büyük önem taşımakta.

Vücudumuzun farklı bölgelerindede olabilen ve halk arasında “ben” olarak adlandırılan nevüsler düşünüldüğü gibi zararsız olmayabilirler.

Göz kapağı vücudumuzun en ince derisiyle kaplı ve gözü dışardan gelebilecek göz iç dokusuna hasar verebilecek maddelerden korur,gözün rutin gereksinim duyduğu ıslatma ve temizleme görevini yapar.

Göz kapağının üzerinde oluşabilen çok değişik malign ya da benign (iyi yada kötü huylu) tümör görülebilmektedir.Göz kapağında gittikçe büyüyen renk değiştiren benler kontrol altına alınması ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Benign lezyonlar tecrübeli bir göz uzmanı tarafından klinik görüntü ve davranışlarıyla tanınabilmesine rağmen, biyopsi ile histopatolojik tanının konulması, fatal olabilen malign kapak tümörlerin erken tanınmasını ve tedavisini sağlamakta ve hayat önem taşımaktadır.

Malign kapak tümörleri açık tenli, uzun süre güneşe maruz kalan ileri yaş gurubunda sıkça rastlanır. Tümörün ağrısız büyümesi , heterojen rengi, kabuklanma olması, normal kapak yapısını bozması kötü huya işarettir.

Benign kapak tümörleri oldukça sık görülür. Tedavisinde kozmetik amaçlı basit eksizyon ve defektin kapatılması yeterlidir.

Göz çevresi tümörlerinin sadece %15-20’si malign özellik taşımaktadır. Göz kapağında iyileşmeyen yara olduğunda, yeni bir lezyon oluşup büyümeye başladığında veya daha önceki ’ben’ benzeri bir lezyonun değişiklik göstermesi durumunda mutlaka göz hekimine muayene olunmalı ve bunun kötü huylu bir tümör olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir.”

Göz kapağına yapılan her müdehale uzman hekimler tarafından titizlik ile yapılması gerekmektedir.Başarısız ve yetersiz müdehaleler estetik bozukluk ve kusurlara yol açabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: