Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

göz problemi okul başarısını etkiliyor. Göz problemi okul başarısını etkiliyor. goz okul basarisi

Göz problemi okul başarısını etkiliyor.

Çocukların gözdeki şikayetleri anlayamadıkları yada doktor korkusundan hastalıklarıyla ilgili olarak sıkıntılarını dile getiremeyebiliyor. Bu durumda ailelere büyük iş düşmektedir.Çocukları ile araların iletişimin hiç kopmaması ve sürekli olarak çocuklarının sağlığını yakından takip etmeleri gerekliyor.Çocuklar şikayetlerini alatmasalar bile vücut dilleri ve davranışları bunu eleverebiliyor.

Özellikle göz hastalıklarında çocuklar için geç kalınmaması gerekmekte.Geç kalınan teşhislerde göze verilen hasar tedavisi zor yada geri alınamayan bir durum ile sonuçlanabiliyor.
Çocuklarda en sık ve kolay tespit edilebilen rahatsızlıkların belirtileri; televizyona yada okulda tahtaya çok yaklaşarak bakması, kitap okurken sürekli satır kaçırması ve parmak ile takip etme gereksinimi duyması, gözlerini sık sık ovuşturması gibi durumlarda göz bozukluğu problemi olduğu anlamına gelebilir.

Okulda başarılarını etkiliyor

Çocuklarda oluşan Miyop (uzağı görememe), Hipermetrop (uzak ve yakını net görememe), Astigmast ve özellikle Göz enfeksiyonları (göz nezlesi, arpacık) okumakta ve görmede problem oluşturduğundan derse olan ilgisini azaltmaktadır.Okul başarısının düşmesi çocukta başarısızlık hisside yaratabileceği gibi sosyal yöndende büyük etkiler meydana getirebiliyor.

Aileler göz kapağı düşüklüğü veya şaşılık dışındaki göz hastalıklarını gözle görüp farkedemez.Çocukluk dönemlerinde aileler Göz doktorlarına düzenli olarak muayene ettirmeleri gerekmektedir.

Herhangi bir belirti ya da şikayet olmasa bir her çocuk ilk 6 ayında, 3 yaşın üstündeki çocuklarda ise okul öncesi dönemde mutlaka göz muayenesi yapılmasını öneriyoruz.Okul çağındaki çocuklarda herhangi bir sorun yoksa 2 yılda bir, teşhis edilmiş bir göz problemi varsa en geç o yıl içerisinde göz doktorunun önerisi doğrultusunda düzenli olarak göz kontrollerini yaptırmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: