Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

göz sağlığı için beslenme Göz sağlığı için beslenme EyeHealth720

Göz sağlığı için beslenme

Vücudumuzun her organına farklı farklı yararları olan birçok meyve ve sebze vardır. Günümüzde insanlar Saç, tırnak, cilt vb daha sağlıklı gözükmesi için faydalı besinler içeren sebze ve meyveleri tüketmektedir.Göz vücudumuzun en önemli duyularından birisidir.Daha sağlıklı ve canlı görebilmek için vücut bazı vitamin ve minerallere ihtiyaç duyar…

Sağlıklı beslenmek herşeyden önce gelir.Fakat bilinçli tüketmek daha önemlidir.Sağlıklı gözler için aşağıdaki besinleri tüketmenizi öneriyoruz.

Balık (Alabalık)

Omega-3 yağ asitlerini en çok barındıran balıkların en iyisidir.Omega-3 son araştırmalara göre göz retina sağlığı için gerekli olduğu tespit edildi. Omega-3 yağ asitleri yüksek besin kaynaklarını tüketen insanlarda yaşa bağlı makula dejenerasyonu% 37 azalma gözlemlendir.Makula dejenerasyonu 60 yaş üstü insanlarda körlüğün en önde gelen nedenlerindendir.

Az yağlı süt

İçerisinde D vitaminini bol miktarda bulundurur.2011 de yapılan araştırmada Archives of Ophthalmology (kan testi ile belirlenen) D vitamini yüksek miktarda insanların makula dejenerasyonu gelişme% 40 daha düşük risk olduğu bulundu.

Brokoli

Yakın tarihli bir çalışmada araştırmacılar sinir hücrelerinin gözde çalışması için C vitamini gerekli olduğunu ortaya koymuştur. C vitamini ayrıca, gözün retina koruyucu olduğu bulunmuştur.  Vitamin C, brokoli içeriği yüksek (birçok meyve ve sebze) ek olarak, antioksidant madde yoluyla vücuttaki enflamasyon azalmıştır. Bu durum, genel göz sağlığını etkileyebilir.

Kara lahana

Karotenoidler lutein ve zeaksantin içerir. 2009’da yapılan bir çalışmada lutein ve zeaksantin göze gelen UVA ışınlarına karşı korumak için yardımcı olduğunu buldu. Lutein ve zeaksantin sizi güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktadır. Fakat güneşin zararlı ışınlarından gözlerinizi korumak için UV korumalı güneş gözlüğü unutmayın.

İstiridyeler

Çinko, geç evre makula dejenerasyonu olan insanlar için büyük bir mineral kaynağıdır.D vitamini ile birlikte alındığında çok faydalı hale gelebilir.

1 Yorum
  1. Cevapla
    Meral

    özellikle balık gerçekten çok faydalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: