Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

göz sağlığını korumak İçin neler yapmalıyız? Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız? goz sagligi

Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız?

Göz sağlığımız için ne kadar çaba sarfediyoruz? Her gün aynanın karşısına geçtiğimizde saçlarımızı taradığımız kadar yada elbise seçimlerinde yaptığımız özen kadar gözlerimize fazla özen göstermiyoruz.

Göz sağlığımız için dikkat etmemiz gereken durumlar vardır.Bunların en önemlilerinden biriside göz kuruluğudur. Bulunduğumuz ortamların havasız ve nemsiz olması göz kuruluğuna neden olabilir.Bunun neticesinde gözde rahatsız edici batmalar, kızarmalar oluşabilir.

Göz sağlığını koru göz sağlığını korumak İçin neler yapmalıyız? Göz Sağlığını Korumak İçin Neler Yapmalıyız? goz saglik1 226x226

Bir diğer durum ise gözlerimizi dış etmenlerden korumaktır. Dikkatsiz ve sağlıksız ortamlardan gözlerimize bulaşabilecek hastalıklar neticesinde göz enfeksiyon kapabilir yada çeşitli göz rahatsızlıklarına yol açabilir.

Gözlerimizi basit bir kaç pratik bilgi ile korumamız mümkün.

Ellerimiz gün boyu çevremizdeki eşya ve objelerle temaz halindedir ve çoğunlukla hijyenik ve temiz olmazlar.Bu nedenden dolayı gözlerimizi ellerimiz ile ovuşturmamız veya kaşımak hastalığa davetiye çıkartabilir.

  • Yaz veya kış farketmeksizin güneş gözlüğü kullanabilirsiniz. Zararlı güneş ışığı gözün kornea yapısına zarar verebilir.Kış ayında karlı günlerde göz kamaşmasını önlemek amaçı ilede gözlük kullanabilirsiniz. Böylelikle göz çevresindeki kırışıklıklarıda önlemiş olursunuz.
  • Gözlerinizi sık sık kırpın. Gözyaşı bezlerinizden salgılanan sıvı göz içinin nemli kalmasını sağlar ve aynı zamanda dış yüzeyi temizler.
  • Karanlıkla tv yada bilgisayar ekranıda uzun süre kalmayın.Karanlık ortamda sabit yakından bakılan parlak ışıklar göz uyumunu bozduğu için bulunduğunuz ortamda eşit şekilde yayılmış ışıkda izlemelisiniz.
  • Yüzerken gözlük kullanın. Deniz yada havuzlarda suda bulunan bakteriler göze çok hızlı enjekte olabilirler.Bu nedenle gözlük kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Odanızı nemli tutun. Odanızda bulunan klima, ısıtıcılar ortamdaki nemli emer.Buda göz kuruluğuna neden olur.
  • Dengeli beslenin. Özellikle A vitamini gözleriniz için çok faydalıdır.Havuç gibi sebzeler tüketmek gözleriniz için yararlı oalcaktır.Balıklarda bulunan fosfat gözlerimiz için çok faydalıdır.
  • Göz muayenesi yaptırın. Gözlerinizde herhangi bir problem olmasa bile yılda en az 1 kere göz doktoruna gözlerinizi muayene ettirmelisiniz.Gözle görülemeyen sinsi göz hastalıklarına karşı bu çok önemlidir.

Gözlerimiz hayatta en değerli ve en narin organlarımızdandır. Göz sağlığı ihmale gelmez.Gözünüzde oluşabilecek problemlerde zaman kaybedilmeden teşhis ve tedavisi yapılması gerekmektedir.Aksi taktirde geriye dönülmez hasarlar meydana gelebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: