Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

göz tansiyon glokom belirti ve tedavisi Göz Tansiyon Glokom Belirti ve Tedavisi goz tansiyon

Göz Tansiyon Glokom Belirti ve Tedavisi

Hastalık erken teşhis edilmediğinde yada ihmal edildiğinde görme kaybına neden oluyor.Hastalık sinsice ilerlediği ve ileri evrelere gelene kadar farkedilmediğinden dikkat edilmesi gerekiyor.

Halk arasında Göz Tansiyonu veya Karasu Hastalığı olarak bilinen Glokom geç kalındığında geri dönülemeyen hasarlara neden oluyor.

Genç yaşlı demeden her yaşta görülebilen göz tansiyonu özellikle yaş ilerledikçe 40’lı yaşlardan sonra artış göstermektedir.Ailesinde göz tansiyonu teşhisi konulan kişilerde bu risk 6 kat fazladır.

Göz tansiyonu neden oluşur göz tansiyon glokom belirti ve tedavisi Göz Tansiyon Glokom Belirti ve Tedavisi goz tansiyonu neden olur 303x303

Sinside ilerleyen ve en dikkali insanın bile ancak ileri evresinde fark edebildiği Glokom hastalığı dünyada olduğu gibi ülkemizdede yaygın göz hastalıklarından birisidir.

Körlüğün en sık nedenlerinden birisi olan glokom,çeşitli tipleri ile ortaya çıkmaktadır.Bunların en yayın olanı görme merkezi dış kızımdan içeri doğru ilerleyen Kronik Basit Glokomdur.

Kronik Basit Glokomda sinsice ilerleyen hastalık dıştan içe doğru görme kaybına neden olmaktadır.Bu hastalığın en kötü tarafı ilerlemiş evrelerde hasar gören görme liflerinin geri getirelememesidir.

Risk 6 kat daha fazla

Genetik olarak ailelerde birinci derece yakınlık olan kişilerde teşhis edilen Glokom normal yaşa bağlı riske sahip olan kişilerden 6 kat daha fazla risk taşımaktadır.

Bazı risk faktörleri glokom hastalığını tetiklemektedir.Bunların başında genetik, yaşa bağlı, diyabet (şeker hastası), sigara, migren, kortizonlu ilaç kullanımı bu hastalığı etkilemektedir.

Göz Tansiyonu Glokom Tedavisi

Hastalığın tanı konulmadan geçen süreçte oluşan görme sinir lifleri hasarı geri çevrilememektedir.
İlk aşamada yapılması gereken göz içi basıncın yani tansiyonun düşürülmesidir.İlk evrelerde erken teşhis edilen glokom hastalıklarında göz damlası tedavisi uygulanmaktadır. Bu damlaların bir kısmı, göz içindeki sıvı yapımını azaltıyor, bir kısmı ise gözden sıvı çıkışını artırıyor. Damla tedavisinin yeterli olmadığı, diğer bir deyişle damlalara rağmen görme siniri hasarının ilerlediği evrelerde lazer ve ameliyat ile tedavi gerçekleştirilir.

Başarılı bir sonuç elde edebilmek için göz şikayetiniz bulunsun yada bulunmasın düzenli göz kontrol muayenesi yaptırmanız gerekmektedir.Tedavinin en önemli unsuru erken teşhis ve tedavidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: