Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

gözde kızarıklık Gripte beklenmedik tehlike! grip kor edebilir

Gripte beklenmedik tehlike!

Soğuk havaların gelmesi ile grip ve soğuk algınlığına yakalanma riski artmaktadır. Vücudun direncini kaybetmesiyle kişiyi yatağa düşürebilen grip ve soğuk algınlığı, gözde kızarıklık, çapaklanma ve batma gibi durumlar ortaya çıkartıyor. Gözde batma, yanma, çapaklanma gibi şikayetlerin geçmemesi durumunda….

Bu tür göz şikayetlerinin geçmemesi durumunda göz hekimine başvurmanız gerekmekte. Viral bir üst solunum yolu enfeksiyonu olan tanımlanan Grip bağışıklık sistemimizi düşürerek vücudumuzda bir çok soruna yol açmaktadır.Öksürük, boğaz ağrısı ve ateşlenme gibi bulgular vücudumuzun enfeksiyona olan tepkisini yansıtırken gözde ise bu virüslerin kızarıklık, sulanma, yanma, batma, göz kapaklarında şişlik, ışık hassasiyeti gibi belirtileri ortaya çıkarbiliyor.

Grip viral enfeksiyonla birlikte bakteriyel enfeksiyonlarıda beraberinde getirebilir. Bu durumda gözde oluşabilecek enfeksiyonlarda bulaşıcı hale gelmektedir. Ortak kullanılan havlular, el sabunları üzerinden kolaylıkla başka insanlarada bulaşmak riski vardır.

Elleri sık yıkamak, tek kullanımlık kağıt havlu kullanılması, ortak eşya kullanmamak, gözlere temastan kaçınmak bulaştırıcılığı azaltabilir. Bu dönemlerde kontakt lenste kullanılmamalıdır.

Gözde oluşan enfeksiyonlar antibiyotik veya damla gibi ilaçlarla tedavi edilebilir ancak erken müdahalenin büyük önem taşıdığını unutmamak gerekiyor. Aksi taktirde kör olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: