Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

göz sağlığı Günlük hayatta göz hastalıkları ve etkileri gozhastaliklari

Günlük hayatta göz hastalıkları ve etkileri

Hayatımızın her alanında kullanırız gözlerimizi.İşe giderken, kitap okurken, spor yaparken. Gören gözler en önemli organımız fakat sağlığını en çok ihmal ettiğimiz organlarımızdan birisi malesef.

Göz sağlığımızı nasıl koruruz yada neler yapmalıyız gibi planlar hiç kurmuyoruz günlük hayatımızda.Öyle ki bazı göz hastalıkları var ki siz farkına varmadan ilerleyen zaman geçtikçe kalıtsal zararlar bırakarak ilerleyen hastalıklar.

Küçük bir test ile görme netliğinizi ölçebilirsiniz.Aşağıdaki resime tıklayarak önce kol dirsek mesafesi uzaklıkta sayıları önce sol gözünüz ile sonra sağ gözünüz ile okumayı deneyin.
Not: Bu test uzman bir göz doktorunun muayenenin yerine geçmez.

göz sağlığı Günlük hayatta göz hastalıkları ve etkileri goztesti

Bir sabah uyandığınızda saate baktığınızı düşünün net göremediğinizi saatin üzerindeki rakamları okumak için saati yakınlaştırdığınızı yada uzaktan okumaya çalıştığınızı. Etrafınızdaki objeleri bulanık görmeye başladınız yada. Kıyafet seçerken renkleri bile ayırt edemediğinizi artık.

Evden dışarı çıktığınızda çevrenizi net göremediğiniz zaman trafikteki tehlikeyi.Göremediğiniz her an güvensizlik başlar ve sürekli rahatsız edici durumlar ile karşılaşırsınız.
Gözünüzün ne kadar değerli olduğunun farkına varmalısınız.Göz yapısı gereği en hassas organlarımızdan biridir ve sadece göz kapağı tarafından korunur dış tehditlere karşı.

Yaşam kalitenizi arttıran en önemli organımız gözdür.Göz sağlığınızı korumanızda bir okadar önemlidir.

Göz sağlığımız için neler yapmalıyız?

Öncelikle her yıl bir defa göz muayenesi olarak gözümüzün yaşam boyu takibini sağlayabilirsiniz.Böylelikle göz sağlığımızın durumunu her zaman bilirsiniz.Hatta bir çok hastalık göz muayenesi ile ortaya çıkmaktadır.Diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon), her türlü damar hastalığı ve beyin hastalıkları, basit bir göz muayenesi ile uzman göz doktoru tarafından tespit edilebilir.

Sağlıklı beslenme göz sağlığımızın en önemli unsurlarından birisidir.Bir çok sebze, meyve, balık türleri görme organımızda retina için çok faydalıdır. Net ve keskin görebilmek için tüketilmelidirler.

Dünyada 310 milyonun üzerinde görme özürlü ve 45 milyondan fazla görme kabiliyetini yitirmiş insan bulunmakta.

“Görme bozukluğu o kadar yaygın mı? Benim gözlerim sağlam! DEMEYİN! ”

Ne yazaık ki bu tarz görme bozukluklarına yakalanabilirsiniz. Etrafınızı bir bakın, yakın çevrenize. Katarakt, glokom, maküler dejenerasyon, diyabetik retinopati, ambliyopi, üveit, retina dekolmanı … hafif veya şiddetli olan bir çok göz hastalığı var ve daha fazlası.
Sağlıklı bir yaşam için sağlığınızı kontrol altına almayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: