Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

hangi besinler göz için yararlı? Hangi besinler göz için yararlı? goz hangi besinler

Hangi besinler göz için yararlı?

Aldığımız besinler sağlığımız açısından önemli olduğu kadar göz sağlığı içinde büyük önem taşımaktadır.Göz kapağından retinaya kadar birçok yararı bulunmaktadır. Sebze ve meyvelerin göz sağlığı açısından etkilerini şöyle sıralayabiliriz…

  • Çalışma hayatında mesailer ve uzun çalışma saatleri neticesinde gözlerde oluşan gerginliği azaltmak için kiraz, çilek, üzüm ve yeşil çay bu problemi en aza düşürüyor.Gözdeki kan damarlarını besleyerek gözde canlılık ve parlaklık sağladığı gibi ileride oluşabilecek katarakt gibi hastalık riskini düşürüyor.
  • Şeftali, kayısı, mango, havuç, yumurta ve çiğer göz yüzeyinin nemli kalmasına ve göze dışardan giren yabancı maddelerin hızla temizlenmesine yardımcı oluyor.Aynı zamanda gözde oluşan iltihaplanma riskini azaltıyor, göz kızarıklıklarını azaltıyor ve zararlı güneş ışınlarına karşı koruma sağlıyor.İçerisinde bulunan “beta karoten” sayesinde daha iyi görmeyi sağlıyor.
  • Retinayı korumaya yardımcı besinler ise; portakal, muz, sarı biber ve üzüm içerisindeki lutein ve zeuksanthin maddesi retinayı korumaktadır.Aynı zamanda göz çevresindeki cizgileri azaltmaktadır.
  • Fındık, badem, avokado, ayçiçeği gözdeki şişkinliği ve kırmızı görünmesini engelliyor.İçerisindeki yüksek miktarda bulunan E vitamini sayesinde gözde oluşan kan oturması önlüyor, göz içi ağrı var ise azaltıyor ve özellikle makuler dejenerasyonunu önlüyor.
  • Pırasa, sarımsak gibi içerisinde “polifenol”yüksek oranda antioksidan bulunan sebzeler gözün bağışıklık sistemini arttırmaya yardımcı oluyor. Gözde arpacık çıkma riskini azaltıyor, göz sulanması, göz ağrısı ve kızarmasına engel oluyor.
  • Tam buğday ekmeği, kepekli ekmek/makarna stresi azalttığı gibi göz damarlarınıda korumakdır.
  • Süt, yoğurt, papatya çay ve muz göz etrafında oluşan halkalara ve torbalara iyi geliyor.Aynı zamanda göz içi ağrıların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Kısacası sebze ve meyvelerde bulunan A, C, E vitaminleri, lutein ve zeukszantin gibi güçlü antioksidanların tüm göz sağlığı için büyük önem taşıdığını belirtiyoruz.Aynı zamanda beyaz et olarak balık göz sağlığı açısından içerisinde bulunan omega 3 ve 6 faydalı besinlerdir.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: