Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

katarakt her yaşta görülebilir! Katarakt her yaşta görülebilir! heryastakatarakt

Katarakt her yaşta görülebilir!

Katarakt sadece yaşlı insanlarda değil, yeni doğan bebeklerde ve genç yaştaki insanlardada görülebiliyor. Göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşması ile oluşan katarakt kişinin günlük ve sosyal yaşantısını ciddi şekilde etkilemektedir.

Katarakt Her Yaşda Görülebilir

Günümüzde insan sadece ilerleyen yaşlarda katarakt oluştuğunu bilmekte fakat durum böyle değildir. Katarakt özellikle diyabet gibi metobolik hastalıklarda, ani darbeler, uzun süre kortizonlu ilaç kullanımı yada doğuştan gelişen bir takım hastalıklar neticesinde ortaya çıkmaktadır.

Katarakt Belirtileri

Gözlerde oluşan kataraktın ilk bulguları göz bebeği içerisinde yer alan beyazlaşmış mat bir tabakadır.Görme sırasında kişi puslu bir camın arkasından bakıyormuşcasına çereyi ve nesneleri net göremez. Sanılanın aksine katarakt ilerleyen yaşlarda değil her yaşta oluşabilmektedir.

Görmeyi sağlayan lensin sertleşmesi sonucunda opaklaşır ve hasta yakını ve uzağı görememe şikayeti artar. Katarakt görmede azalmaya bağlı olup ilerledikçe ışık hassasiyeti, renklerde solgunlaşma ve canlılığını yitirme, çift görme ve gece görüşünün azalması neticesinde günlük yaşamda zorluklar çekmeye başlar.

 

Katarakt Ameliyatı Göz İçi Mercek

Kataraktın tedavisi yanlızca cerrahi operasyon ile yapılabilir. İlaç, göz damlası vb. kullanılarak tedavisi mümkün değildir. Katarakt ameliyatlarında göz içerisinde matlaşan tabaka ultrasonografik dalgalar yardımıyla parçalanarak alınır ve göz içi mercek yerleştirilir. Bu yönteminde küçük bir korneal kesik ile göz içine yerleştirilen mercek sayesinde göze dikişi atılmaz. Ameliyat sonrası astigmatizma problemlerinin olmaması, enfeksiyon riskinin düşük olması başarılı bir ameliyat kadar, ameliyat sonrası hastanın iyi görmeside çok önemlidir.Bu da kullanılan merceğin cinsi ve kalitesine göre sonucu direk etkilemektedir.

Katarakt Ameliyatı Sonrası

Katarakt ameliyatı hastanede yatış durumu gerektirmeyen bir cerrahi operasyon işlemidir.Müdahale edilen göze uygulanan göz bandaj 24  saat içerisinde alınır ve hasta 48 saat içerisinde günlük yaşamına devam edebilir. Göz bandajı açıldıktan sonra hastanın bir süre gözlerine baskı uygulamaması (ovuşturma) darbelerden kaçınması gerekmektedir.

Hasta ameliyat sonrasında 4 -6 hafta arasında göz doktoruna mutlaka kontrol için gitmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: