Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

kış aylarında göz alerjileri Kış aylarında göz hastalıklarına dikkat kisaylar  ndagozhastaliklari

Kış aylarında göz hastalıklarına dikkat

Soğuk havalar cildimizi kurutmasının yanı sıra solunum yolu enfeksiyonlarına, sinüzite ve dikkat edilmeyen göz sağlığınıda etkilemekte.Alerjik göz rahatsızlıkları, gözlerde kızarma, kaşıntı ve sulanma gibi belirtiler ile ortaya çıkmakta..

Kış aylarında vücut direncinin düşmesiyle birlikte bundan en çok etkilenen organımız biriside gözdür. Bu nedenle göz enfeksiyonlarından kar körlüğüne kadar ciddi göz hastalıkları oluşabilmektedir.

Soğuk havalarda solunum yolu ekfeksiyonu geçiren bir hastanın gözleri de etkileyerek konjonktivit dediğimiz göz iltihabına sebep olur. Bu dönemlerde bakteriyel viral ve alerjik konjonktivitler de artar.

Özellikle okul, iş yerleri, alişveriş merkezi, sinema ve toplu taşıma taşıtları gibi kapalı ortamlarda enfeksiyon kapma riski yükselmektedir.Adenovirüse bağlı faringo konjonktivitler kapalı ortamlarda çok kolay bulaşabilen salgın bir hastalıktır.

Kapalı Ortamlarda Dikkatli Olun
Hapşırırken, öksürürken mutlaka mendil kullanmalı, eller sık sık yıkanmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, odalar sık sık havalandırılmalı, klimaların bakımı yaptırılarak filtreleri değiştirilmeli virüs özellikle direnci düşük kişileri enfekte edeceğinden beslenme, dinlenme ve uykuya özen gösterilmelidir.
Bu gibi hastalıklarda gözlerde kızarıklık, sulanma, çapaklanma, kaşıntı, ışığa hassasiyet, sarımtırak mukoid akıntı gibi bulgular vardır. Bunları hissettiğimiz zaman hemen bir göz doktoruna muayene olmalıyız.
Kapalı Ortamınızı Nemlendirin
Kış aylarında ısınma ihtiyacı için açılan klima, kalorifer yada sobalardan yayılan ısı ortam nemini azaltacağından gözlerinizde kuru göz sendromu oluşabilir.
Böyle durumlarda ortam nemlendirici cihazlar kullanmanızda yarar var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: