Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

göz lazer ameliyatı Lazer tedavisinden çekinmeyin laser eye

Lazer tedavisinden çekinmeyin

Gözdeki kırma kusurlarında lazer tedavisi kolay ve çok sık kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. 1980’den beri uygulanan bu tedavi yönteminin başarı yüzdesi oldukça yüksektir.Halk arasında kulaktan kulağa dolaşan lazer tedavisinin renk körlüğü yaptığı, katarak oluşturduğu, retinanın zarar gördüğü gibi söylentiler, yapılan her başarılı ameliyat neticesinde spekülasyon şeklini alıyor.

Lazer tedavisi için yaş ve göz derecesi kriterleri

Lazer göz tedavisi için en uygun yaş 18-55 yaş arasındaki kişilerdir. 18 yaşından küçük olan hastaların göz gelişimi daha tamamlanmadığı için sakıncalı olabilir. 55 yaşından sonraki kişilerde göz merceklerinde sertleşme görülür ve bu da tedavinin başarı derecesini düşürebilir. Gözlük derecesi miyoplarda 8, hipermetroplarda 4 ve astigmatizmada 5 dioptriye kadar olan hastalar lazer ameliyatı için uygun hastalardır. Daha yüksek numaraya sahip olan hastaların göz sağlığının güvenliği ve görsel başarı açısından bakıldığında tehlike oluşturabilecek tedavilerdir.

Lazer tedavisine kimler uygun değildir?

Lazer tedavileri gebeler ve emziren anneler için uygun değildir. Ayrıca hastanın gözlük numarasında son bir yıl içinde değişim olmaması gerekir. Hastanın aktif bir göz enfeksiyonu olmaması gerekir. Diyabet hastalarıysa iyileşme süresinde bazı sorunlar yaşayabilirler bu yüzden lazer tedavisine doktorlarına danışarak başlamaları doğru bir karar olacaktır. Bunların yanı sıra önceden göz tedavisi ya da ameliyatı olmuş hastaların bazıları lazer tedavisi için uygun olmayabilir.

Lazer tedavisine kimler uygun değildir?

Lazer ameliyatları yaklaşık 5 ile 10 dakika arasında süren kısa ameliyatlardır

Tedavi sonrası dikkat edilecekler nelerdir?

Tedavi sonrasında gözlerin bandajlanma işlemine gerek yoktur ve özellikle doktorun önerdiği damlaların doğru şekilde kullanılması tedavinin başarısı için önemlidir. Lazer uygulamasından sonra ilk gün gözle oynanmaması ve banyo yapılmaması gerekir. Tedavinin ardından gelen batma ve sulanma şikâyetleri olağan ve geçici bir durumdur.

Not: Çınar Göz Merkezimize gelerek yada arayarak lazer tedavisi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: