Sağlıkta 10 Yıllık Tecrübenin Yeni Adı | Bursa Göz Merkezi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Göz sağlığınız için halk arasında en çok sorulan sorular ve cevapları sizleri bilgilendirmek ve sağlığınız için en doğru koruma ve tercihi yapmanızı sağlayacaktır.Bilinenin aksine bir çok doğru aslında yanlışınız olabilir.Göz Hastalıkları, Göz Cerrahi Operasyonlar, Excimer Lazer ve birçok konuda sorularınıza cevap bulabilrisiniz.

Katarakt bir gözden diğer göze geçermi?

Katarakt bir gözden diğer göze geçmez.Fakat çoğunlukla çift taraflıdır.

Katarakt sadece yaşlılarda mı olur?

Katarakt yaşlılarda en sık görünen durum olsada, bebeklerde, çocuklarde ve gençlerde de görülebilir.

SGK’lı (SSK,Bağkur,Emekli Sandığı) Hastalar Hastanemizde Nasıl Muayene Olur?

 • Hastanemiz Kalite Standartları kapsamında randevu sistemi ile hizmet vermektedir.

Bu nedenle telefon yoluyla ya da hastanemize gelerek randevu almanız gerekmektedir.

(Randevu alırken ad-soyad, telefon ve sosyal güvence bilgilerinizi vermeniz yeterlidir. Doktorunuzu randevu alırken seçebilirsiniz.)

 • Muayeneye gelirken getireceğiniz evraklar, randevu alırken hasta danışmanları tarafından size bildirilecektir. ( Lütfen almış olduğunuz randevuya gelirken evraklarınızı eksiksiz olarak getiriniz.)
 • Doktorunuza muayene olabilmek için giriş katında bulunan Hasta Kayıt bölümüne evraklarınızı bırakınız. Giriş işlemlerinin yapılması için hasta danışmanları tarafından çağrılmayı bekleyiniz. Girişler sistemimizde kayıtlı bulunan randevu sırasına göre yapılmaktadır.
 • Giriş işlemleriniz tamamlandıktan sonra, beklemeden, hasta danışmanları tarafından ön muayene bölümüne yönlendirileceksiniz.
 • Ön muayeneniz tamamlandıktan sonra, hemşireler tarafından poliklinik tarafındaki bekleme yerlerine yönlendirileceksiniz.
 • Hasta kartlarınız poliklinik sekreterlerimiz tarafından ön muayene kısmından alınıp, doktorunuza verilir.
 • Poliklinik sekreterlerimiz tarafından randevu sırasına göre muayene odasına alınırsınız. Uzman hekim muayenesi tamamlandıktan sonra doktor tarafından reçeteniz hazırlanır.
 • Muayeneniz tamamlandıktan sonra reçetelerinizi giriş yaptırdığınız hasta kayıt bölümüne giderek,“Randevu-Onay” kısmından onaylatmanız gerekmektedir. Böylece tüm muayene işlemleriniz tamamlanmış olur. Onaylanan reçetelerinizi istediğiniz SGK anlaşmalı eczane ya da gözlükçülerden alabilirsiniz.
 • Her giriş işlemi sırasında “TC Kimlik Numarası” üzerinden bir protokol numarası alınmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından muayene olduğunuz tarihten itibaren 10 gün içindeki tüm işlemler kontrol olarak belirlenmektedir. Dolayısıyla muayeneden sonraki 10 gün içinde doktor değiştirme hakkınız bulunmamaktadır.

Hastanemizde muayene olacak tüm hastalarımızın T.C. kimlik numarası Nüfus Müdürlüğü’nce yazılmış Nüfus Cüzdanı ile başvurmaları zorunludur.

“EXCİMER LASER” ameliyatı nedir?

Miyop, hipermetrop ve astigmat olarak bilinen görme bozukluklarının kalıcı olarak ortadan kaldırılması için yapılan bir müdahaledir. Görme bozukluğunun derecesine göre bilgisayar aracılığıyla programlanan “Excimer Laser” ile gözün saydam tabakası olan korneanın şekli değiştirilerek doğru odaklama ve net görme sağlanır. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Excimer Laser uygulamasıyla görme bozuklukları nasıl düzeltiliyor?

Excimer Lazer, oluşturduğu yüksek enerjili ultraviyole ışınlar aracılığıyla, gözün ön kısmında yer alan saydam kornea tabakasını, mikron düzeyindeki duyarlılıkla yontar. Görme bozukluğunun derecesine göre bilgisayar aracılığıyla programlanan Excimer Lazer, kornea tabakasına sinyaller içerisinde gözün net görebilmesi için gerekli şekli verir. Excimer Lazer ile görme bozukluklarının düzeltilmesinde PRK ya da LASIK tekniği uygulanır. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Laser tedavisi kimlere uygulanabilir?

Gözlüğe ve kontakt lense bağımlı olmak istemeyen kişiler lasik tedavisine adaydır. 18 yaşın üstünde olan, son 1 yıldır gözlük numarası değişmemiş olanlara lasik tedavisi uygulanabilir. 15 dereceye kadar miyop, 8 dereceye kadar miyop astigmat, 5 dereceye kadar hipermetrop ve hipermetrop astigmat lasik tekniği ile düzeltilebilir. Hamilelere, bebek emzirenlere, başka göz hastalığı bulunanlara ve kornea kalınlığı yeterli olmayanlara lasik uygulanmaz. Ayrıca yaşa bağlı hipermetropi olarak bilinen ve 40 yaş üstü kişilerde yakın gözlüğü gereksinimiyle ortaya çıkan “presbiyopi” için halen laser tedavisiyle çözüm yolu bulunmamaktadır.(Op.Dr.Bülent KÖSE)

Laser operasyonı sonrası net görmeye nezaman başlarım?

Hemen ameliyat sonrası görüşteki netleşmeyi farkedebilirsiniz. (Op.Dr.Bülent KÖS

Laser operasyonı sonrası iş hayatıma nezaman başlayabilirim?

Ertesi gün çalışmamızda hiçbir mahsur yoktur. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Laser operasyonı sonrası kontakt lenslerimi nezaman çıkarmalıyım?

Yumuşak lensler için en az 7 gün şarttır. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Laser operasyonları sonrası numaralar tekrar eski haline döner mi?

Lasik operasyonları sonrası numaraların eski haline dönmesi yok denecek kadar azdır. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Müdahale gözün kaybına sebep olurmu ?

Yurdumuzda ya da yurt dışında böyle bir yayın yoktur. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Operasyon sonrası yakın gözlükten kurtulabilirmiyim ?

40 yaş üstü sadece yakını net gören uzağı bulanık gösteren gözlüklere prespiyop gözlüğü denir. Genç insanların kullandığı yakın ve uzakta fayda veren hipermetrop gözlükler ile karıştırılmamalıdır. Yaşlanınca takılan prespiyop gözlüklerinin lazerle tedavisi şimdilik mümkün değildir. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Operasyon sonrası gözlerim kapatılıyor mu?

Kapatmaya gerek duyulmamaktadır. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Ameliyat sonrası gözümü elleyebilirmiyim? Banyo yapabilirmiyim?

İlk gün gözünüzü yoğun şekilde ovuşturma dışında herhangi bir sınırlama mevcut değildir. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Ameliyat esnasında gözümü oynatırsam ne olur?

Sadece damla ile uyuşturduğumuzdan dolayı gözünüzü oynatmamanız mümkün değildir.Tabiki lazer spotlarının 1 mm dahi kayması sonucu çok kötü etkiler. Bu yüzden cihazımız çok üst düzey bir göz takibi sisitemi ile donatılmıştır. Gözünüz ne kadar oynarsa oynasın sonucu etkilemez. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Laser operasyonunda en büyük risk nedir?

Cerrahi bir müdahale olduğu için bir miktar risk taşır ancak risk deyince akla körlük gelmemelidir. Bu riskler yok denecek kadar küçük miktarlarda olduğu için ABD’de dahi uygulanmaktadır. Teorik riskler arasında kapağın düzgün kalkmaması, enfeksiyon, numaranın tam olmaması gibi riskler varolmakla birlikte operasyona engel değildir. İkincil operasyonlar ile görme düzeyinde ciddi bir bozulmaya neden olmayacak şekilde düzeltilebilir. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Laser operasyonunda canım acır mı?

Uygulanan lokal damla sayesinde hiçbir acı ve ağrı hissetmezsiniz. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Operasyonda kullanılan cihaz operasyon sonuçlarını nasıl etkiler ?

Lasik : Gözlük yok etme ameliyatlarını diğer operasyonlardan ayıran en önemli özellik bu operayonu yapmak için kullanılan cihazın operasyon sonucunu direkt olarak etkilemesidir. Tüm teknik cihazlar olduğu gibi bunların teknolojisi de hızla yenilenmektedir. Excimer Laser Wavefront operasyonlarında kullanılan cihazların güvenlik kriterleri de operasyon başarısında önemli bir yer tutmaktadır. Amerikan Sağlık Örgürü FDA tarafından verilen güvenlik belgesi Excimer Laser cihazları için ayrıca bir kriterdir. Bu belge yıllar süren çok sıkı klinik araştırmaları sonrasında verilir. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Laser ameliyatları neden güvenlidir?

Sağlık sistemi çok ciddi yasalarla korunan batı ülkelerinde ve ABD ‘de son 5 yılda yaklaşık 10 milyon kişi bu operasyonu geçirmiştir. Son derece hassas bir organ olan gözlerimizle ilgili bir müdahele sözkonusu olduğunda, en küçük riskler bile büyük önem taşır. Bu yüden gözlerin güvenli bir operasyona uygun olup olmadığını anlamak için, operasyon öncesi çok ayrıntılı muayene ve tetkikler yapılır. Sonuçlar olumlu ise operasyona karar verilir. Eğer göz lasik için uygun değilse; göz içi merceği, lasek, epilasik ve ring gibi alternatif yöntemler önerilir. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Excimer Laser Gözün neresine ve nasıl uygulanmaktadır?

Lasik Yöntemi, korneanın üst katmalarından bir kapak kaldırılarak, göz numarasının yeniden belirlenmesi için kullanılan laserin, ortadaki hassas olmayan bölüme yapılmasıdır. İstenilen sonuçlara çok daha kolay ulaşılır. Numaraların geri dönme olasılığı yok denecek kadar azdır. Miyop ve hipermetroptaki gözün boyunda olan değişlikliği normal hale getirmek gözün arka kısmındaki hassas tabakalar sebebiyle mümkün değildir. Bunun yerine korneaya yeniden şekil vererek korneanın kırıcılığının yani numarasının değiştirilmesi çok daha kolasy ve basittir.

Operasyon öncesinde damlatılan uyuşturucu birkaç damla hastanın acı duymaması için yeterlidir. Saniyeler içerisinde sona eren operasyon sonrasında hastalarımız aynı gün, günlük yaşamlarına dönebilmektedirler. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

WAVEFRONT yönteminin klasik laserden farkı nedir?

Wavefront Yöntemi, Excimer Laser Tekniği ‘nin çok gelişmiş yeni formudur. Lasik yönteminin aksine her numara için kullanılan standart düzeltme, Wavefront için geçerli değildir. Çünkü bu teknikte kişinin kornea yapısına özel bir laser uygulaması esastır.

Bu operasyonda normal bilgisayarlı yöntemlerle tespit edilemeyen, kırılma problemleri (High Order Aberation) tespit edilerek düzeltilebilir. Aboremetre adı verilen cihazla gözünüze ait veriler gelişmiş bilgisayarlı ölçüm sistemleriyle saptanır ve sadece sizin gözünüre ait bir harita çıkartılır. Bu harita direkt olarak laser cihazına aktarılır. Laser cihaz kendi içindeki gelişmiş prgramlar vasıtasıyla, normalden daha iyi görecek bir göz yapısı olışturabilmek için kişiye özel bir laser uygulaması yapar. % 200 görmeye kadar varabilen sonuçları, operasyonun halk arasında “Kartal Gözü” olarak adlandırılmasına neden olmuştur. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

LASIK tedavisi ile görme düzeltmesine uygun musunuz?

 • Gözlüklü veya lensli bir yaşamdan rahatsız mısınız?
 • Gözlük veya lens takmadan kalabildiğiniz durumlar var mı?
 • Yedeksiz olduğunuz bir anda lens veya gözlüğünüzü kaybederseniz tedirgin olur musunuz?
 • Kontakt lens kullanımı ile sorunlarınız var mı?
 • Gözlüklü görünümünüzden hoşnut musunuz?
 • Gözlükleri kişiliğinizin bir parçası olarak görüyor musunuz?
 • Uyanır uyanmaz iyi görmekten özellikle memnun olur muydunuz?
 • Spor yaparken, hobi ve mesleki faaliyetleriniz sırasında gözlük veya kontakt lenslerin sıkıntı, zorluk yarattığı olur mu?
 • Gözleriniz kontakt lens kullanımı için hassas mı?
 • İşiniz normal üstü görmeyi gerektiriyor mu?
  Yanıtlarınıza göre lasik tedavisine uygun olup olmadığınıza siz karar verin!
  (Op.Dr.Bülent KÖSE)

LASIK tedavisinin yan etkileri var mı?

İşlem sonrası geçici şikayetler söz konusu olabilir. Kuruluk hissi, kamaşma, ışık kaynakları etrafında hale, ışığa hassasiyet ve puslu görme bu geçici şikayetler arasında sayılabilir. Hastaların büyük çoğunluğu kuruluk ve gün içinde görmede değişiklik de hissedebilirler.Tüm bu şikayetler genellikle bir ile altı ay içinde kaybolur. Lasik tedavisi’nin gözde daha sonra gerekebilecek katarakt, glokom ya diğer operasyonlar açısından olumsuz etkisi yoktur. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

LASIK tedavisinin başarı şansı nedir?

Lasik tedavisi olguların %95’inde hedeflenen düzeltmeyi sağlayarak gözlüksüz ya da lenssiz olarak günlük yaşamın sürdürülebilmesini sağlar. İstenilen düzeltmenin tam olarak elde edilemediği yaklaşık %5 olguda ikinci bir müdahale yapılarak tam düzeltme gerçekleştirilebilir. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

LASIK’ın diğer refraktif cerrahi yönetemlerinden farkı nedir?

LASIK’den önce iki yöntem geliştirilmişti. Bunlardan bıçakla gözün çizildiği ameliyat olan “radial veya astigmatik keratotomi”de saydam tabakaya derin kesiler atılıyordu. Ancak uzun süreli takiplerde, sonuçlarının çok oynak olduğu ortaya çıkmıştır. Hastaların mühim bir kısmında kötü yara iyileşmesi nedeniyle oluşan kenar yara izleriyle hipermetropi gelişmiştir. Saydam tabakada küçük delinmeler, operasyon esnasında yaygın olarak meydana gelir. Böylece göziçi enfeksiyon riskine ve muhtemel bir görme kaybına sebep olabilir. Kesi yerleri yavaş olarak iyileşirler ve gözü yapısal olarak zayıflatırlar. Ameliyatı takip eden yıllarda göze gelen darbelerde yara izi yerinden kolayca göz delinmesine neden olabilir.

Diğer yöntem ise, PRK denen excimer laserin saydam tabakanın hücreden ve sinirden zengin üst tabakalarına uygulanmasıdır. Bu yöntem sonrasında hasta çok ağrı duymakta, iki gün göz kapalı olmakta ve uzun süre (3 ay) ilaç kullanmaktaydı. Bunlar da saydam tabaka bulanıklığı oluşması ve göz numarasının geri gelmesi riski vardır. Buna karşı LASIK’de kaldırılan kağıt inceliğindeki tabaka sayesinde laser hücreden fakir ve sinir bulundurmayan dolgu (stroma) tabakasına uygulanmakta; yukarda sayılan mahzurlar giderilmektedir. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

LASIK’le hangi kusurlar düzeltilmelidir? LASIK’ın gözlük ve kontakt lense olan üstünlükleri nelerdir?

Göz kusurları içinde en sık görüleni miyopilerdir. Ancak artık günümüzde sadece miyoplar değil, miyop astigmatlar, hipermetroplar, hipermetrop astigmatlar ve mikst astigmatlar da LASIK ile tedavi edilebilmektedir.

Göz kusuru olan hastaların çok büyük bir kısmı refraktif kusurlarını düzeltmek için gözlük ve kontakt lensler kullanırlar. Gözlükle tashih geriye dönüşümlü ve emniyetlidir. Ancak örneğin yüksek miyopide olduğu gibi gözlük kalınlığının özellikle kenarlarında artması görme alanında bir miktar kayba sebep olduğu gibi ayrıca bir kozmetik problem hasıl eder. Yüksek indeksli gözlük camları, bu kalın cam problemini gidermiştir. Fakat bunlar hayli pahalıdırlar. Gözlüğün buharla ve yağmurla bulanması, çizilmesi, kırılması gibi dezavantajları bu metodla bertaraf edilmektedir.

Göz kusurlarının kontakt lenslerle düzeltilmesi gözlük kullanımına göre daha seyrektir. Büyük çoğunluk yumuşak (hidrofilik) ve küçük bir kısmı sert (göz permeabl) kontak lensleri kullanırlar. Kontakt lenslerin kullanımı ile ilgili komplikasyonlar çok iyi tanımlanmıştır. Bunların çoğu hafiftir. Mesela bunlar saydam tabakada sıyrılmalar, oksijen beslenme yetersizliği ve kontakt lens koruyucu solüsyonlarına karşı toksik kornea epiteli reaksiyonları. Kontakt lenslerin en ciddi komplikasyonu ülseratif keratitdir. Bu görme kaybına da yol açan ve hatta nadiren saydam tabaka nakline sebep durumlardan biridir. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Lasik nedir?

Lasik, “Excimer Laser” ameliyatının en yeni ve en gelişmiş tekniğidir. Mikrokeratom adı verilen otomatik bir cihazla, gözün saydam kornea tabakasının ön kısmından ince bir tabaka kaldırılır. Altında bulunan dokuya “Excimer Laser” uygulanarak görme bozukluğunun giderilmesi için gerekli şekil verilir ve kaldırılan tabaka eski yerine yapıştırılır. (Op.Dr.Bülent KÖSE)

Miyop Göz

Gözün boyunun normalden daha uzun olmasına bağlı olarak görüntünün görme noktasının önünde oluşmasına MİYOP denir.  Gözün boyu yaklaşık olarak 22 mm dir. Her 1 mm uzaması 3 dioptrilik miyop demektir. Gözün boyunun uzaması vücut gelişiminin tamamlandığı 18 yaşına kadar sürebillir. Miyop LASİK – WAVEFRONT yöntemi ile tamamen tedavi edilebilir.

Hipermetrop Göz

Göz boynunun normalden daha kısa olmasına bağlı olarak görüntünün görme noktasının arkasında oluşmasına denir. Hipermetroplar özellikle yakını görmekte zorlanırlar. Kırk yaş üzeri şikayetlerin de daha fazla artış olur. Hipermetrop LASİK – WAVEFRONT yöntemi ile tamamen tedavi edilebilir.

 

Astigmat Göz

Gözün en kuvvetli merceği olan korneanın oval ya da yumak olması sonucunda Astigmat oluşur. Bu durumda görüntüler görme noktasına oval ya da yamuk olarak düşer. Cisimlerin bazı kısımları net bazı kısımları da bulanık olarak da görünür. Baş ağrısının yangın sebepleri arasındadır. Astigmat tLASİK – WAVEFRONT yöntemi ile tamamen tedavi edilebilir.