Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

prematüre retinopatisi (yeni doğan bebekler) Prematüre Retinopatisi (Yeni doğan bebekler) premature retinopatisi

Prematüre Retinopatisi (Yeni doğan bebekler)

Erken doğumla gelen bebeklerde en önemli ve ciddi göz sorunu Prematüre Retinopatisi hastalığıdır. Halk arasında bebek körlüğü olarakta adlandırılan ve kısa adıyla “ROP” hastalığı farkedilmez ise eğer ciddi ve kalıcı körlüklere neden olabiliyor.

İngilizce “Retinopathy of Prematurity” olan hastalığın eski adıda “retrolental fibroplasi“dir. Hayata gözlerini açan bebeklerin ilk evresinde başlayan bu hastalık retinadaki anormal damarların oluşumu ile körlük oluşturacak boyutlara kadar ilerleyebilmekte.

Erken doğum ile dünyaya gelen bebeklerde retinada oluşan anormal damarlar çok kolay çaylayabilir ve sızıntı yapabilir.

Erken doğan bebeklerin %15 – %20’sinde Prematüre Retinopatisi hastalığı görülmektedir.Doğum ağırlığı 1500gramın altındaki bebeklerde ise hastalığın görülme oranı %50 dolaylarındadır.Birçok erken doğan bebekte ise “ROP” hastalığı anormal damarları kendiliğinden büzüşerek kaybolur.

Hastalığın çok ilerlediği bebeklerde ise retina ciddi hasarlara maruz kalabilir ve neticesindede görme kaybına körlüğe kadar ilerleyebilir.Yeni doğan bebeklerin yoğun bakım ünitesindeki oksijen tedavisi ile bu hastalık en aza indirgenebilir.

Prematüre bebekler uzman göz doktorunun gözetimi altında yoğun bakım ünitesinde tedavisi devam ettirilmeli.Miyop yada astigmatizmaya bu çocuklarda sık rastlanmaktadır.Tedavide geç kalındığında gözlük ile görmeleri netleştirilebilir.

Prematüre Retinopatisi  hastalığında erken bulgular görmek premature bebeklerin doğum sonrasında fark edilmez.Bulgular ancak hastalık ilerlediğinde ve retina ayrışması ilerlediğinde görülebilir. Bu hastalık ancak “ROP” konusunda tecrübeli uzman doktor tarafından zamanında muayene yapılarak saptanabilir.

Uluslararası bir sınıflandırması bulunan bu ciddi hastalığın 5 evresi bulunmaktadır.
Yeni doğan bebeklerin doğumdan sonra 4 – 6. haftasında göz doktoru tarafından muayene ettirilmesi çok büyük önem taşımaktadır. Çünkü hastalık ilk 3 evreden önce saptandığı taktirde tedavi başarı oranı daha yüksektir. Hastalığın ilk 2 evresinde kontrol altına alınan ve 3. evresinde ise lazer ve kryo tedavisine başlanarak ilerlemesi önlenebilir.

4 yada 5. evresinde saptanan Prematüre Retinopatisi hastalığında uygulana Vitrektomi cerrahisi sadece uzman göz doktorları tarafından yapılmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: