Sağlıkta 10 Yıllık Tecrübenin Yeni Adı | Bursa Göz Merkezi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Ramazanda Şekere Dikkat Ramazanda Şekere Dikkat R 1

Ramazanda Şekere Dikkat

Şeker hastalığının retinanın en küçük damarlarını tıkayarak beslenmesini engellemesiyle ortaya çıkan diyabetik retinopati, zamanında müdahale edilmezse körlüğe kadar ilerleyebiliyor.

DİYABET; BEŞ YIL iÇiNDE KÖR EDEBiLiYOR!…

Çınar Göz Merkezi’nden Op. Dr. Tarık BOZCA,  diyabetik retinopatiyle ilgili ramazan ayı öncesinde ciddi uyarılarda bulundu.

Diyabetik retinopati erken, orta ve ileri dönemlerde görmeyi değişik derecede etkiler. Ama özellikle sarı nokta bölgesi tutulmuşsa görme azalır. Hastaların yakın görmeleri  bozulur. Bazı hastalarda görme yüzde 5 oranında azalırken, bazılarında bu oran, yüzde 90’ı bulabilir. Diyabetik retinopati, dünyada 50 yaş altındaki kişilerde körlüğün birinci nedenidir.

 Diyabetik retinopatinin teşhisi çok kolaydır. Retina doğrudan gözlemlenerek kanama, ödem gibi diyabetik retinopatiye ait belirtilerin varlığı araştırılır. Daha detaylı inceleme için hastalardan   anjiyografi ve optik koherens tomografi istenir.
İlk bulguları, şeker hastalığı başladıktan beş yıl sonra ortaya çıkar. Diyabette göz kontrollerinin önemi büyük. Özellikle hastalığın beşinci yılından itibaren her diyabet hastası, yılda bir kez göz hekimine gitmeli ve göz dibine baktırmalı.

Ramazanda Şekere Dikkat Ramazanda Şekere Dikkat R 2

Diyabetik retinopati için önlem alınmasa 5 yıl içinde gözünüzü kaybedebileceğiniz söyleyen Op.Dr.Tarık BOZCA şunları söyledi; Şeker hastalarının mutlaka göz muayenesi yapılmalı. Bu kişilerde retina normalse, yılda bir kez muayene tekrarlanmalı. Retinopati başladığında takip süresi 3-4 aya indirilebilir. Özellikle 10 yıldan fazla tip 1  diyabet hastası olan ve insülin kullanan genç hastalar, tatlı tüketimi konusunda çok dikkatli olmalı. Zira bu gruba giren hastaların kan şekerinin düzensiz seyretmesi, retinanın bozulmasına, hastalığın oluşmasına ve ilerlemesine neden olabilir. Bu da kalıcı görme kayıplarına dek varan pek çok soruna yol açabilir. Erken dönemde gelen hastalara uygulanacak lazer tedavisi sayesinde gözün ömrü uzar. Mesala 10 yıllık bir diyabet hastasını ele alalım. Eğer gözünde diyabetik retinopati yeni başlamışsa ve beş yılda gözünü kaybedecekse, bu süre 25 yıla çıkar.

Gelişen teknoloji ile tedavinin çok daha kolay olduğunu anlatan Op.DrTarık BOZCA, her operasyonda olduğu gibi bu operasyonun tecrübenin ve uzman kadronun çok önemli olduğunu söyledi;
“Diyabetik retinopatiyi tedavi eden temel yöntem, lazer fotokoagülasyon. Argon lazer de denen bu teknik, uygun zamanda ve koşullarda uygulandığında ciddi görme kayıplarını önlemek mümkün.
Retinopati bulgularının erken dönemde tespit edilmesi, tedavi başarısının anahtarı. Son zamanlarda geliştirilen ve bazı büyük hastanelerde kullanılan ilaçların göz içine enjeksiyonu da lazere yardımcı yeni bir tedavi seçeneği olarak  karşımızda”. dedi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: