Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

sarı nokta hastalığını bunlar tetikliyor. Sarı nokta hastalığını bunlar tetikliyor. sari nokta hastaligi

Sarı nokta hastalığını bunlar tetikliyor.

Halk arasında yaygın olarak Sarı Nokta hastalığı olarak bilinen (Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu) önlem alınmadığı ve tedavisinde geç kalındığında görme kaybına yol açan bir hastalıktır.Göz hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tarık BOZCA Sarı Göz hastalığı için uyarılarda bulundu.

Yaşamımız boyunca yediklerimiz, içtiklerimiz, soluduğumuz hava ve çevre koşulları göz hastalıklarını tetikliyor.Bunların en başında Sigara ve Kolesterol gelmekte.

Özellikle 50 yaşını doldurmuş kişilerde görülen sarı nokta, sigara, kolesterol ve güneş ışıkları bu hastalığı ciddi şekilde tetiklemektedir.En başta ve sıklıkla sigara içen kişilerde bu hastalığı riskinin  2-4 kat arttırdığını belirtiyor.

Sigara içen kişilerde görülen, gözün retinayı koruyan antioksidan olan lutein’in emilimini azaltması nedeni ile sarı nokta hastalığını ciddi şekilde tetiklemekte.Neticesinde sigara içilen yoğun ortamlarda bu risk artmaktadır.

Sigarayı bırakan kişilerde sarı nokta hastalığına yakalanma riski sigara kullanmayan kişilerle aynı düzeye geldiğini ifade eden Op.Dr. Tarık BOZCA sigaranın gözde oluşturduğu riskin üyüklüğüne vurgu yaptı.

Kolesterol olan kişilerde yüksek olan kolesterol seviyesini düşürmek için önerilerde bulunan doktorumuz;

Düzenli beslenme ve Lutein, zeaksantin içeren besinler tüketmenin hastalığı engellemede büyük önem taşımakta. Ancak bu yiyeceklerden yeterli miktarda alabilmek günlük yaşamda mümkün olamayabiliyor. Çünkü yeterli miktarı tüketebilmek için belirtilen besinlerden günlük olarak çok fazla miktarlarda yemek gerekiyor. (Örn: Günlük 1,2 kg mısır veya 48 adet yumurta gibi) Bu öğeler, mikronutrisyon* ürünleri yani lutein ve antioksidan desteği olarak dışarıdan sağlanabiliyor ve Sarı Nokta hastalığı riski önemli oranda azalabiliyor.

Bunların yanı sıra uzun süre güneş ışığına maruz kalan gözlerdede bu sarı nokta hastalığı riski taşımakta.Güneş gözlüğü kullanılarak bu riski azaltıyor.

Herşeyden önce düzenli göz muayenelerini yaptırmak sarı göz hastalığı ve diğer göz hastalıklarının erken teşhisi ve tedavisi için büyük önem taşımakta olduğunu söyleyen Op.Dr. Tarık BOZCA ayrıca çeşitli vitamin ve mineraller göz sağlığını desteklemek için balık, yumurta, fındık, ceviz, domates, havuç, karalahana, ıspanak, brokoli, portakal, kivi, avakado gibi gıdaların tüketilmesini öneriyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: