Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Serinlemek isteyenler Dikkat!.. havuzlara dikkat goz

Serinlemek isteyenler Dikkat!..

Yazın vazgeçilmezi havuzlar, hijyen kurallarına dikkat edilmediği takdirde, gözde ciddi enfeksiyonlara neden oluyor.

Op.Dr. Ali Aşağıdağ, iyi klorlanmayan ve temizlenmeyen havuzların mikroorganizmaların çoğalması için uygun ortam oluşturduğunu söyledi.

Serinlemek isteyenler Dikkat!.. goz doktor ali 155x300

Op.Dr. Ali Aşağıdağ, kontakt lens kullanırken gözün mikrop kapması durumunda enfeksiyonun fark edilmeden sinsi bir şekilde ilerleyebileceğini belirterek, “Bu nedenle havuza ya da denize girerken havuz gözlüğü ya da günlük kontak lens kullanılmalı” diye konuştu. Yoğun iş temposundan bunalan ve kısa tatilleri en iyi şekilde değerlendirmek isteyenlerin, yaz mevsiminin gelmesi ve havaların ısınması ile birlikte serinlemek için yüzme havuzlarını tercih ettiğini kaydeden Op.Dr. Ali Aşağıdağ, şöyle devam etti:

LENS KULLANANLAR DİKKAT!..

Özellikle göz ameliyatı geçirenler, lens kullananlar risk altında. Lenslerin çıkarılması gerekiyor. Aksi enfeksiyonun göze yerleşmesini kolaylaştırıyor. Sadece havuzlarda değil, tatil yerlerindeki diğer ortak kullanılan alanlarda da benzer riskler söz konusu: Tuvaletler, duş alanları, saunalar… Havlu, terlik, şezlong ve diğer ortak kullanılan malzemelerle hasta kişilerden bulaşma olabilir. Havuza girerken gözlük kullanmak, kontak lens varsa çıkararak girmek, havuzdan önce ve sonra duş almak alınabilecek basit önlemlerden birkaçı.  Tedavisinde direkt etkili bir ilaç yok. Daha çok rahatlatıcı ilaçlar kullanılıyor. Soğuk kompres faydalı. Antibiyotikli damlalarla ikincil bir bakteriyel enfeksiyon oluşması engelleniyor. Tedavisi sırasında düzenli kontroller gerekiyor. Bu kontrollerde herhangi bir komplikasyon oluşmuşsa ek tedaviler uygulanıyor. Kornea dokusunun iltihaplanması anlamına gelen keratitin özellikle lens kullananlarda daha sık gelişiyor. Havuza lensle girmek riski ileri derecede arttırır. Görmeyi daha çok tehdit eden durum ‘Keratit’ adını verdiğimiz saydam tabaka infeksiyonudur. Klora bağlı kornea problemleri için havuzdan çıkar çıkmaz suni gözyaşı damlaları damlatılması yeterli olur. Bu damlalar, kloru seyrelterek gözün nemlenmesi sağlar. İnfeksiyöz iltihaplanmalarda ise bir göz hekimine başvurmak gerekir. Böyle bir durumda ileri derecede çapaklanma ve yapışkan bir sekresyon, yoğun ödemle gözlenir.”

“Hijyenik olmayan şartlarda hizmet veren havuzların neden olduğu mikrobik göz hastalıkları da yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte en yüksek seviyeye ulaşıyor. Yeterince klorlanmayan ya da fazla klorlanan havuzlar, mikroorganizmaların çoğalması için uygun ortama dönüşüyor. Bu da çoğunlukla klor ya da diğer dezenfektanların gözde oluşturduğu alerjik reaksiyonlar kaynaklı gelişen kırmızı göz sendromu ve havuz konjonktiviti denilen mikroorganizmalara bağlı infeksiyöz göz nezlesi gibi görme engeli yaratacak kadar ağır göz hastalıklarına neden olabiliyor. Havuzda eğlenmeyi çok seven çocuklar, havuz konjonktivitine yakalanmaya daha yatkındır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: