Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Soğuk havalarda gözlerinize dikkat edin! sogukhavalardagozleredikkat

Soğuk havalarda gözlerinize dikkat edin!

Her gün farklı bir hava durumuna maruz kalan vücudumuz gibi gözlerimiz de bu değişime adapte olmaya çalışıyor.

Op.Dr. Sezin AYKAÇ, havayla birebir temas halinde olan gözlerimizin sağlığına özellikle bu aylarda çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Göz iltihaplarına virüs ya da bakteri kaynaklı enfeksiyonlar nedeniyle kış aylarında sıklıkla rastlandığını belirterek, soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı gibi hastalıklarda solunum yollarını etkileyen zararlı mikropların gözlere kolaylıkla bulaşarak konjonktivite neden olabildiğini söyleyen Dr. Aykaç özellikle çocukların dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Soğuk ve kuru havalar gözlerde kaşıntıya, sulanmaya, kızarıklığa neden olarak konjonktivit dediğimiz mikrop kapmasına davetiye çıkarıyor. İş yerleri, okul, sinema, alışveriş merkezleri, toplu taşıtlar gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda göz enfeksiyonu riskinin arttığını kaydeden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sezin AYKAÇ, “Özellikle adenovirüse bağlı boğaz ve göz enfeksiyonları bu gibi ortamlarda çok kolay bulaşabilir. Hapşırırken, öksürürken mutlaka mendil kullanmalı, eller sık sık yıkanmalı, kalabalık ortamlardan uzak durulmalı, odalar sık sık havalandırılmalı, klimaların bakımı yaptırılarak filtreleri değiştirilmeli, virüs özellikle direnci düşük kişileri enfekte edeceğinden beslenme, dinlenme ve uykuya özen gösterilmelidir” dedi.

Gözlerde kızarıklığa dikkat!

Bu gibi hastalıkların özellikle gözlerde kızarıklık ve çapaklanmayla kendisini belli ettiğini ifade eden Op. Dr. Sezin AYKAÇ, “Bu hastalıklarda gözlerde kızarıklık ile birlikte çapaklanma, batma, ışığa hassasiyet  gibi bulgular vardır. Bunları hissettiğimiz zaman hemen bir göz doktoruna muayene olmalıyız” şeklinde konuştu.

Hava kirliliği gözleri de etkiliyor

Özellikle kasım-şubat ayları arasında etkisini artıran hava kirliliğinin de göz sağlığını olumsuz etkilediğini söyleyen Dr. Aykaç, “Havadaki kimyasal maddeler göz yaşında eriyor ve göz yüzeyinde kuruluğa yol açarak reaksiyonu başlatıyor. Göz yüzeyinde kurumaya bağlı göz yanması şikayetine kış aylarında sıklıkla rastlanıyor” dedi.

Rüzgarda göz yaşarması olağandır

“Kış aylarına özgü bir diğer göz şikayeti ise soğuk ve rüzgarın yol açtığı yaşarma. Aslında tezat görünse de; bu yaşarmanın nedeni de yine göz kuruması” diyen Op. Dr. Sezin AYKAÇ, “Rüzgar göz yüzeyini kurutuyor. Bu kurutucu etkiye, göz yaşı bezleri daha fazla göz yaşı üreterek cevap veriyor. Bu duruma ‘refleks yaşarma’ deniyor. Aslında bu yaşarma, gözün normal bir savunma mekanizmasıdır” diyerek dikkat edilmesi gereken kuralları sıraladı.

GÖZLERİNİZİ KORUYUN

1- Rüzgardan korunun: Rüzgarlı havalarda geniş çerçeveli gözlükler kullanarak gözlerinizi korumayı ihmal etmeyin.

2- Bol su için: Vücudumuzun yüzde 60’ını oluşturan su, göz sağlığımız için de çok önemli. Yetersiz su aldığımızda gözyaşı üretimimiz azalıyor. Gözünüzün yeterli nemlenmesi için vücudunuzdaki su oranının yeterli düzeyde olması gerekiyor. Günde en az 2 litre su içmeyi unutmayın.

3- Kapalı ortamlarda nem oranını ayarlayın: Kapalı yerlerde hava kapalı sistemle temizleniyor ve ısıtılıyor. Bu da havadaki nemin azalmasına, bunun sonucunda da göz kuruluğuna neden olabiliyor. Göz sağlığınız için nem oranını yüzde 45 civarında tutmaya özen gösterin.

4- Güneş veya kayak gözlüğü kullanın: Rüzgar, soğuk ve güneş ışınlarına karşı kışın da güneş gözlüğü takmak gerekir. Özellikle karlı bölgelerde yeri kaplayan kar beyaz rengiyle güneş ışınlarını katlanarak yansıttığı için yaz kadar etkili olabilir. Güneş gözlüğü hem rüzgar karşısında hem de toz karşısında mekanik bir engeldir.

5- Gözlerinizi ekran başında dinlendirin: Bilgisayar kullanırken gözlerimizi normalde kırptığımızdan daha az kırpıyoruz. Öyle ki dakikada 10-15 olan kırpma sayısı, bilgisayar karşısında 5-6’ya düşüyor. Bu da göz yüzeyinden buharlaşmayı artırıyor. Buna klimalı ortam ve kuru hava eşlik ettiğinde gözde kuruma sorunu hızlanıyor. Ekran başındayken gözlerinizi saatte 3 kez 20’şer saniye ekrandan uzaklaştırın.

6- Hiçbir şikayetiniz olmasa bile mutlaka yılda en az bir kez göz muayenenizi yaptırın. Bir çok hastalığın tespiti göz muayenesinde çıkaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: