Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

Üveit hastalığına dikkat! Üveit hastalığına dikkat! uveit hastaligi

Üveit hastalığına dikkat!

Vücuttaki bir hastalığın gözdeki belirtisi olarakta orataya çıkabilen bu hastalık; mantar, virüs, parazit vb. etkenlerden oluşabileceği gibi behçet hastalığı, ortrit lupus ve romotoid hastalıklar eşliğindede görülebiliyor.

Üveit Hastalığı Nedir?

Göz çevresini saran jel benzeri üç maddenin en dış kısmında sklera yer almaktadır.En iç kısmında ise retina ortasında bulunan kısıma “Uvea” denilmektedir. Uvea gözün damarsal dokusu olduğundan tüm gözün damarsal beslenmesinden sorumludur. Uveanın iltihabına “Üveit” adı verilmektedir.Bu kısmın iltihablanması sonucunda İris, koroid gibi gözün tüm doku alanlarını etkilemektedir.

Erken teşhis, hastalığın iyi takibi ve düzenli kontrolü ile gözde oluşan zararlardan en başarılı şekilde kurtulunabilir ve tedavi edilebilir.

Hastalığın tedavi olduktan sonrada tekrarlanabileceğinden doalyı düzenli olarak ara ara göz kontrollerinin yaptırılması büyük önem taşımaktadır.

Üveit Hastalığı İlk Belirtileri Nelerdir?

  • Işığa karşı hassasiyetin artması
  • Bulanık ve puslu görme
  • Göz kamaşması, kızarıklık ve kaşıntı
  • Göz çevresinde baskın bir ağrı
  • Görmede azalma ve lekeler oluşması

Üveit Teşhisi

Hastalık hiç bir şekilde süphelendiğilinde vakit kaybedilmeden uzman bir göz doktoruna başvurulması gerekmetedir.Geç kalındığında gözde kalıcı hasarlar oluşabilir.Gözün ön, orta ve arka pozisyonlarında oluşabilen Üveit hastalığında ön kısımdaki kolaylıkla farkedilerek tedaviye başlayanabilir.Fakat arka kısmında yer alıyorsa eğer teşhisi için anjiyografi, ultrasonografi ile ileri teknikler uygulanarak doğru tanıya götürücü bilgiler alınabilir.

Üveit hastalığında %30 – 40 oranında hastalığın nedeni bulunamaz.Vücuttaki bazı enfeksiyonlar başka bölgelere yayıldığı gibi gözüde tehdit etmektedir.

Üveit Tedavisi

İlaç ve göze uygulanan damlarlar kullanılır.Ön kısımda oluşan üveit hastalığının diğerlerine oranla tedavisi daha kolay yapılabilmektedir.Orta ve arka kısımlarda teşhis edilen iltihablanmalarda öncelikle hastalığı tetikleyen nedenler kaldırılarak hasta-göz doktoru uyumu ile göz kurutulabilir.

Tüm göz hastalıklarında her zaman “Erken tanı, erken tedavi ve takibi, rutin kontroller” tedavide başarıyı etkileyecek en önemli faktörlerdir.

 

1 Yorum
  1. Cevapla
    Atiye danis

    Kronik üveitim var tedavisi mümkünse hemen geleyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: