Bursa Göz Merkezi | Göz Hastalıkları ve Cerrahisi

Çalışma Saatleri : Hafta içi - 8:30 / 18:00 Cumartesi 8:30 / 15:00
  İletişim : 444 1 469

yaz aylarında göz sağlığınıza dikkat edin. Yaz aylarında göz sağlığınıza dikkat edin. goz ultraviyole

Yaz aylarında göz sağlığınıza dikkat edin.

Yaz aylarında sıcaklıkların artması ile birlikte, sağlık konusunda dikkat edilmesi gereken bir çok konu ortaya çıkıyor.Bu konulardan en hassas ve dikkat edilmesi gereken organlarımızdan biriside göz. Zararlı ultraviyole ışınlarına ve alerjik göz hastalıklarında yaz aylarında artış meydana gelmekte.Peki göz sağlığımızı yaz aylarında nasıl koruyabiliriz.

Yaz aylarında özellikle alerjik göz hastalıklarında bir artış izlenilir. Aynı zamanda konjunktivit, göz nezlesi bu aylarda daha sık kendini gösterir. Bunun yanında katarakt gelişimi ve sarı nokta hastalığının oluşumunda da güneş ışığının etkisi çok büyüktür. Halk arasınsa gözde büyüyen et oluşumu olarak bilinen pterygium hastalığının oluşumu da güneş ışığı tarafından tetiklenerek büyümeye başlar.

Yaz sıcaklıkları ile birlikte göz enfeksiyonları için genelde bu mevsimde görülen kuru sıcak, tozlu havalar enfeksiyona meyil oluştururken yeterli hijyen sağlanmayan havuzlar da enfeksiyon riski çok büyüktür. Gözlerde kızarıklık, çapaklanma ve kaşıntı ile kendini gösterir. Bu hastalıklardan korunmak için serinlemek için girilen havuzlarda ve denizde hijyene dikkat etmek, kaliteli bir havuz gözlüğü kulanmak ve kuru , tozlu ortamlardan uzak durmak gerekir.

Kontakt len kullanan kişilerin yaz aylarında dikkat etmesi gereken hususlar vardır.Lensle beraber hijyenik olmayan havuzlara yada denize girildiğinde miktop kapma riski çok yüksektir ve bu da enfeksiyona davetiye çıkartır.Önermiz yaz aylarında kullan at tarzında lens kullanarak bu riski en aza indirmiş oluruz.

göz uv_zararlar yaz aylarında göz sağlığınıza dikkat edin. Yaz aylarında göz sağlığınıza dikkat edin. uv zararlar 1024x547Yaz aylarında önemli olan diğer bir faktör güneşin zararlı ultraviyole ışınlarının daha yoğun olarak dünyaya ulaşmasıdır .Ultraviyolenin zararlı etkilerinden korunmak için öncelikle güneş ışınlarının en dik geldiği zamanlarda dışarı çıkmamak gerekir. Ayrıca Ultraviyole filtreli güneş gözlükleri de bu korunma için çok önemlidir. Güneş gözlüğü seçimi önemlidir.Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür ve böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri girer. Eğer % 100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan kalitesiz gözlükler kullanılırsa oluşan karanlık ortamda büyümüş olan göz bebeklerimizden daha fazla zararlı güneş ışını gözümüze ulaşacak ve bu durum ileriki yıllarda daha çabuk katarakt gelişimi, sarı nokta hastalığının artışı şeklinde kendini gösterecektir. Bu nedenle alacağınız gözlükler kesinlikle %100 UV koruma sertifikalı olmalı ve kaliteli cam taşımalıdır.

Çocuklarda yetişkinelere göre UV karşı daha hassastırlar.Bu nedenle güneşin dik açıda olduğu saatlerde direkt olarak güneş ışığına maruz kalınmamalıdır ve %100 UV filtreli gözlük kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: