Glokom Dikişsiz GATT Ameliyatı

Glokom Tedavisi

GATT Nedir?

GATT (Gonioskopi Destekli Transluminal Trabekulotomi), açık açılı glokomların tedavisi için minimal invaziv bir cerrahi tedavidir ve 50 yıldan uzun süredir devam eden bir glokom cerrahisinin (trabekulotomi) bir modifikasyonudur. Trabekütominin açık açılı glokom tedavisi için güvenli ve etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 

Dikiş ve Kesik Olmadan Ameliyat

GATT Ameliyatı nasıl yapılır?

GATT prosedürü korneadaki mikro insizyonlarla yapılır. Ameliyatın tamamlandığı kornea çevrenizde yaklaşık 1.0 mm büyüklüğünde bir kesi yapılır. Göze girdikten sonra, cerrahi prosedür trabeküler ağın kesilmesini, Schlemm kanalını 360 ° kanüle etmeyi ve Schlemm kanalını açmayı içerir. drenaj sisteminin sadece küçük bir bölümünü hedeflemek yerine. Tüm drenaj sisteminin açılmasının prosedürün çalışması ve göz içi basıncını yeterli derecede düşürmesi için en iyi şansı verdiğine inanılmaktadır. Bu prosedürün ikinci bir avantajı, Schlemm kanalına erişmek için konjonktival dokuların açılmasını içermemesidir. Bu nedenle, daha fazla cerrahiye ihtiyaç duyulursa, daha az skar dokusu vardır ve sonraki glokom ameliyatlar önemli ölçüde daha yüksek başarı oranına sahiptir.

Kimler GATT Ameliyatı Olabilir?

GATT hem yetişkinlerde hem de çocuklarda açık açılı glokomların cerrahi tedavisi için endikedir. Bununla birlikte, diğer “açılı ameliyatların” aksine, bazı kapalı açılı glokom formları da fayda sağlayabilir. Nasıl uygulanır? Ön kısımdan, doğrudan Schlemm kanalının içine ve çevresine ve kollektör kanalları üzerinden sulu salgı akışını arttırır. Bu prosedür, sıvı normal fizyolojik yollardan yönlendirildiği için göz yüzeyinde bir ‘kabarcık’ oluşturmaz.

 

2014 yılında Amerika’da yapılmaya başlanan GATT ameliyatı sayesinde klasik Trabekülektomi ameliyatlarının aksine konjonktiva, sklera gibi gözün dış katmanlarında yer alan dokulara dokunmadan, herhangi bir kesi ya da dikiş işlemi olmaksızın göz tansiyonu düşürülebilir ya da yükselmesi durdurulabilir.