Gözlerinizin Sağlığını Koruyun

Göz Check-Up Neden Bu Kadar Önemli?

Çağımızın hastalıkları olan şaşılık, çocukluk ve ergenlikte yeni belirginleşen hipermetropi, miyopi, astigmatizma, özellikle orta yaş ve yaşlılıkta ki göz de şeker hastalığına bağlı sinsi gelişen retinopati, göz tansiyon hastalığı ve özellikle 50 yaş üzeri yaşa bağlı göz hastalıkları, katarakt, göz kuruluğu vb. gibi birçok diğer göz hastalığında erken ve doğru tanı hem yaşam kalitesi, mesleki başarı, öğrenim kalitesi , hem de göz sağlığı açısından son derece büyük önem taşımaktadır.

Ayrıca hiçbir belirti vermeden genç yaşlarda da görülebilen ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan, yıllarca sinsice seyreden kornea hastalığı olan keratokonus gibi gözümüzda ilerleyici hastalıklarda yine erken dönem tanının ve düzenli tedavinin önemi büyüktür.

[njwa_button id=”2044″]

Göz Check-Up Yapılan Başlıca Tetkikler

Göz numarasını ölçmeye yarayan otorefraktometre cihazı ile hastanın gözünde miyop, hipermetrop ve astigmatın var olup olmadığını ölçülür ve en uygun gözlük numaraları tespit edilir.Özellikle çocuk muayenelerinde, gözlerin uyum yapma yeteneğini geçici olarak baskılamak amacıyla gözlere bir damla damlatılır ve otorefraktometre ölçümü bir süre beklendikten sonra yapılır.

Bilgisayarlı cihazlarla göze temiz hava püskürtülerek göz tansiyonu ölçümü yapılır. Göz tansiyonu ölçümü bazı durumlarda manuel olarak da doktorunuz tarafından ölçülebilir.

Biyomikroskop olmadan göz muayenesinin yapılması mümkün değildir, çünkü göz dokularının büyütülmeden, çıplak gözle incelenmesi mümkün değildir. Özel cihazlar yardımı ile göz kapakları, konjonktiva, sklera, kornea, iris, lens ve retina tabakasının detayları incelenir.

Bilgisayarlı Görme Alanı (BGA) testi ile tam karşıya odaklanmış görme (merkezi) hem de yan görme (periferik) değerlendirilir. Bu test başta glokom (göz tansiyonu) olmak üzere retina kaynaklı ve nörolojik pek çok göz hastalığının teşhisinde önemlidir.