Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Göz Estetiği Ameliyatı

Blefaroplasti Nedir?

Göz kapağı estetiği günümüzda fonksiyonel ve çoğunlukla da estetik amaçlı yaptırılan ve tıp alanında blefaroplasti olarak adlandırılan bir cerrahi operasyondur. Yüz ifadesini doğrudan etkileyen göz ve göz kapağının zaman içerisinde torbalanması veya sarkması kişinin daha yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur.
Göz kapaklarında meydana gelen sarkmaların yanı sıra alt veya üst göz kapaklarındaki fazla yağ dokusunun deri ve kas ile birlikte çıkarılması işlemi de göz kapağı estetiği olarak nitelendirilmektedir. Diğer adı blefaroplasti olan göz kapağı estetiği, en sık yapılan yüz gençleştirme işlemidir. Güzelliklerine ve cilt bakımlarına düşkün olan kadınların yanı sıra bu işlem erkeklere de uygulanmaktadır. Uzman doktor tarafından iyi yapılan göz kapağı estetiği ile kişi daha genç bir görünüm kazanır.

 

Blefaroplasti Ameliyat

Göz Kapağı Estetiği Nedenleri

Orta yaş ve üzerindeki bireylerin sıklıkla başvurduğu bir işlem olsa da gençler tarafında da rağbet görmektedir. Yaşlılık belirtilerinin en erken görüldüğü bölge göz çevresidir. Bu nedenle göz çevresinde meydana gelen kırışıklıklar, sarkmalar ve bozulmalar kişinin olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Otuzlu yaşların başlamasıyla birlikte ciltte çeşitli defarmasyonlar meydana gelir. Üst göz kapaklarındaki cilt yığılmaları ve alt göz kapaklarındaki torbalanmalar genellikle 30’lu yaşların ortalarında kendini göstermektedir. Bu defarmasyonlar kişinin daha yorgun ve daha yaşlı görünmesine neden olurken üst kapaklardaki deri yığılmaları, zamanla ilerleyerek hastanın gözünü açmasına da mani olabilir.

Blefaroplasti
(Göz Kapağı Estetiği) Ameliyatı

Bu ameliyat fonksiyonel veya estetik amaçlı uygulanabilir. Blefaroplasti ameliyatı ile göz kapağındaki deri veya kas tabakasında bulunan fazlalık alınarak sıkılaştırma işlemi yapılır. Yağ tabakasındaki fıtıklaşmış kısımlar alınır veya yeri değiştirilir. Bu sayede kişinin daha genç bir görünüm kazanması sağlanır. Blefaroplasti ameliyatı lokal anestezi uygulanarak yapılabileceği gibi genel anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat mutlaka hastane koşullarında ve anestezi uzmanının refakatinde gerçekleştirilmelidir. Sadece üst, sadece alt veya alt-üst olmak üzere 4 göz kapağı aynı anda ameliyat edilebilir. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir.

 

Blefaroplasti Ameliyatı

Göz kapağı estetiği kişinin yüz ifadesine canlılık ve gençlik kazandıran bir işlemdir. Mimiklere bağlı olarak göz kenarlarında kaz ayağı adı verilen kırışıklar oluşur. Bu kırışıklıkların yanı sıra gözaltlarında oluşan çökmelere ve morluklara da sıkça rastlanılmaktadır. Göz kapaklarında meydana gelen defarmasyonların giderilmesini sağlayan blefaroplasti ameliyatı, aynı zamanda göz kapaklarındaki kırışıklıkların giderilmesinde de oldukça etkilidir.